Türkiye'de kadın istihdamını arttırmaya yönelik politikaların toplumsal cinsiyet eşitliği açısından incelenmesi
Examination of policies to increase women employment in Türkiye in terms of gender equality
- Tez No: 971500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Ekonomi, Sociology, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Türkiye'de kadınların istihdama katılımı bireysel bir problem olmanın yanı sıra toplumsal bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. İlgili çalışmada kadınların istihdama katılımı ve istihdama katılımını arttırmaya yönelik politikaların etkisinden söz edilmiştir. Kadınların istihdama katılımı ve söz konusu politikalar toplumsal cinsiyet eşitliği çerçevesinde değerlendirilmiştir. Kadınların istihdamını arttırmaya yönelik politikalar toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilişkilendirildiğinde, kadın istihdamının yetersiz ve toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımından uzak olduğu görülmektedir. Türkiye'de kadınların istihdama katılımı toplumsal cinsiyet temelli bir mesele olarak ele alınmalıdır. Bu bağlamda, istihdam politikalarının toplumsal cinsiyet eşitliğini önceleyen bir yaklaşımla yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Kadın istihdamının arttırılması noktasında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önemli bir fark yaratacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Women's participation in the labor force in Turkey is not only an individual issue but also a societal one. The relevant study addresses women's participation in employment and the impact of policies aimed at increasing this participation. Women's labor force participation and the aforementioned policies are evaluated within the framework of gender equality. When policies aimed at enhancing women's employment are examined through the lens of gender equality, it becomes evident that female employment remains inadequate and detached from a gender equality-oriented approach. Women's participation in the labor market in Turkey should be addressed as a gender-based issue. In this context, employment policies should be restructured through an approach that prioritizes gender equality. It is anticipated that ensuring gender equality will make a significant difference in increasing women's employment.