Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde böbrek nakli yapılan hastalarda CMV enfeksiyonunun 5 yıllık retrospektif değerlendirilmesi
5 year retrospective evaluation of CMV infection in kidney transplant patients at Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital
  1. Tez No: 971527
  2. Yazar: DURAN FURKAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖZLEM METE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmamızda, böbrek nakli yapılan hastalarda Sitomegalovirüs (CMV) enfeksiyonun sıklığı, risk faktörleri, nüks, greft kaybı ve mortalite üzerine etkisini değerlendirilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2019-2024 tarihleri arasında böbrek nakli yapılan 495 hasta değerlendirildi. Hastaların klinik ve laboratuvar bilgileri hasta dosyalarından ve hastane sisteminden retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Çalışmamızdaki alıcıların yaşları 18 ile 77 arasında değişirken hastaların yaş ortalaması 43,12±13,62 olarak tespit edildi. CMV Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) 79 copy/ml ve altı olan hastalar negatif (n=236), 80 copy/ml ve üstü hastalar pozitif (n=259) gruplar olarak sınıflandırıldı. Donörün yaşının fazla olması CMV pozitifliği açısından anlamlı bulundu. Ayrıca donör ile alıcı arasındaki yaş farkının fazla olması CMV pozitifliği açısından anlamlı bulundu. T.C vatandaşı olmak, diğer ülke vatandaşlarına göre CMV pozitifliği açısından anlamlı bulundu. HT ve hiperlipidemisi olan hastalarda CMV pozitifliği anlamlı daha fazla bulundu. İndüksiyon tedavisi olarak ATG+Prednisolon kullanımı CMV pozitifliği açısından anlamlı bulundu. ATG dozunun 700 mg'dan büyük olması CMV pozitifleşmesi için anlamlı bulundu. Greft kaybı ve mortalite ile CMV pozitif ve negatif grup arasında anlamlı fark bulunmadı. Nakil sonrası bir yıllık kan tetkikleri takibinde CRP, kreatinin, WBC, PLT ile CMV pozitifleşmesi arasında anlamlı ilişki bulundu. Ayrıca CMV pozitif gruptaki hastalarda nüks, greft kaybı ve mortalite ile CMV pozitif olma süresi, CMV yatış durumu, CMV tedavi durumu ve LYM/CRP oranı arasında anlamlı ilişki bulundu. Sonuçlar: CMV enfeksiyonu sonrası greft kaybı, mortalite görülebilir. Bu yüzden nakil sonrası özellikle yüksek riskli hastalar yakın takip edilmeli ve tedavi gereken durumda geç kalınmamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our study aimed to evaluate the frequency of Cytomegalovirus (CMV) infection, risk factors, recurrence, graft loss and its effect on mortality in patients undergoing kidney transplantation. Material and Method: In our study, 495 patients who underwent kidney transplantation at Gaziantep University Faculty of Medicine Hospital between 2019 and 2024 were evaluated. Clinical and laboratory data were obtained retrospectively from patient files and the hospital system. Findings: The ages of the recipients in our study ranged from 18 to 77, with a mean age of 43.12±13.62. Patients with CMV Polymerase Chain Reaction (PCR) levels of 79 copies/ml and below were classified as negative (n=236), and patients with CMV levels of 80 copies/ml and above were classified as positive (n=259). Older donor age was found to be significant for CMV positivity. Furthermore, a larger age difference between the donor and recipient was found to be significant for CMV positivity. Being a Turkish citizen was found to be significant for CMV positivity compared to citizens of other countries. CMV positivity was significantly higher in patients with hypertension and hyperlipidemia. The use of ATG+Prednisolone as induction therapy was found to be significant for CMV positivity. An ATG dose greater than 700 mg was found to be significant for CMV positivity. No significant difference was found between the CMV-positive and CMV-negative groups in terms of graft loss and mortality. A significant correlation was found between CMV positivity and CRP, creatinine, WBC, and PLT in the 1-year post-transplant blood test follow-up. Furthermore, a significant correlation was found between relapse, graft loss, and mortality in the CMV-positive group and the duration of CMV positivity, CMV hospitalization status, CMV treatment status, and the LYM/CRP ratio. Results: Graft loss and mortality can occur following CMV infection. Therefore, high-risk patients, in particular, should be closely monitored after transplantation, and treatment should be provided promptly if necessary.