Geleneksel çocuk oyunları ile zenginleştirilmiş beden eğitimi ve spor uygulamalarının çocukların fiziksel uygunluk parametreleri ve sosyal beceri düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of physical education and sports practices enriched with traditional children's games on children's physical fitness parameters and social skill levels
- Tez No: 971590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZARİFE PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, geleneksel çocuk oyunları ile zenginleştirilmiş beden eğitimi ve spor uygulamalarının çocukların fiziksel uygunluk parametreleri ve sosyal beceri düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, 11-12 yaş grubunda yer alan toplam 40 çocuğun katılımıyla yürütülmüş olup, deney ve kontrol grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Deney grubuna sekiz hafta boyunca geleneksel çocuk oyunları ile desteklenen hentbol temelli beden eğitimi uygulamaları yapılırken, kontrol grubu standart hentbol temelli beden eğitimi müfredatıyla devam etmiştir. Araştırmada yarı deneysel yöntem kullanılmış, fiziksel uygunluk düzeyleri çeşitli motor beceri testleriyle; sosyal beceriler ise standart bir değerlendirme ölçeği aracılığıyla ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş, parametrik ve non-parametrik testler uygulanarak gruplar arası farklar değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, geleneksel çocuk oyunları ile zenginleştirilmiş eğitimlerin, çocukların hem fiziksel uygunluk hem de sosyal beceri gelişiminde anlamlı ve olumlu etkiler yarattığı görülmüştür. Bu sonuçlar, geleneksel oyunların sadece kültürel birer miras değil, aynı zamanda eğitsel süreçlerde kullanılabilecek etkili araçlar olduğunu ortaya koymaktadır. Eğitim programlarında bu tür oyunlara daha fazla yer verilmesi, çocukların çok yönlü gelişimlerine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of physical education and sports practices enriched with traditional children's games on children's physical fitness parameters and social skill levels. The study was conducted with a total of 40 children in the 11–12 age group, divided into experimental and control groups. For the experimental group, handball-based physical education practices supported by traditional children's games were implemented for eight weeks, while the control group continued with the standard handball-based physical education curriculum. A quasi-experimental method was used in the research; physical fitness levels were measured through various motor skill tests, while social skills were assessed using a standardized evaluation scale. The data obtained were analyzed with the SPSS 25.0 program, and both parametric and non-parametric tests were applied to evaluate differences between groups. The results revealed that education enriched with traditional children's games had significant and positive effects on both physical fitness and social skill development in children. These findings indicate that traditional games are not only a cultural heritage but also effective tools that can be utilized in educational processes. Incorporating such games more frequently into educational programs may contribute to the holistic development of children.