The role of chronic stress on the development of Parkinson's Disease phenotype
Kronik stresin Parkinson hastalığı fenotipinin gelişimi üzerine etkisi
- Tez No: 971589
- Danışmanlar: DOÇ. HALE YAPICI ESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Nöroloji, Psychiatry, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Amaç Kronik stres ile yakından ilişkili olan depresyon ve anksiyete, Parkinson hastalığının önemli semptomları arasında bulunmaktadır. Stres, Parkinson hastalığının başlangıcını ve sürecini etkilemektedir. Bu çalışma ile, Parkinson hastalığında motor ve motor olmayan semptomların kronik stres uygulanması ardından incelenmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca, PINK1-/- genotipinin kronik stres etkilerine karşı yatkınlık yaratıp yaratmayacağı araştırılacaktır. Yöntemler Hipotezlerimizi test etmek amacı ile, C57BL/6 stres uygulanmamış (n=8), C57BL/6 stres uygulanmış (n=11), PINK1-/- stres uygulanmamış (n=6), PINK1-/- stres uygulanmış (n=10), C57BL/6 takip stres uygulanmamış (n=16), PINK1-/- takip stres uygulanmamış (n=13) ve PINK1-/- takip stres uygulanmış (n=6) gruplar kullanılmıştır. Stres uygulanmış gruplar için, daha önceden etkinliği kanıtlanmış kronik stres paradigması kullanılmıştır. Bu paradigma üç farklı stres etkeninden oluşmaktadır; sıçana maruz bırakma, kuyruktan asma ve kısıtlama. Kronik stres paradigmasından sonra, anksiyete (yükseltilmiş artı testi), kısa süreli hafıza (Y testi) ve motor beceri (çubuk ve tutunma testleri) ölçülerek, transgenik ve kontrol grupları yaşlanma etkisi de katılarak karşılaştırılmıştır. Kronik stress paradigmasının etkinliğinin ölçümü için kilo, adrenal bez ağırlığı ve plazma kortikosteron değerleri kullanılmıştır. Bulgular Kullanılan kronik stres paradigması kiloda ve adrenal bez ağırlığında etkin farklılıklara yol açmıştır. 4. Haftadaki kilo değerlerinin PINK1-/- genotipi (B=2.875, p<0.001) ile anlamlı şekilde arttığı ve strese maruz bırakma (B=-1.982, p=0.003) ile anlamlı şekilde azaldığı çoklu doğrusal regresyon analizi [F(2,69)=13.11, R2= 0.281, p<0.001] kullanılarak bulunmuştur. 1. Ayda termine edilen grupların adrenal bez ağırlıklarının stres ile anlamlı derecede arttığı (B=3.587e-5, p=<0.001), fakat genotipe (B=-3.961e-6, p=0.679) bağlı olmadığı çoklu doğrusal regresyon analizi [F(2,34)=6.943, R2=0.303, p=0.003] ile bulunmuştur. C57BL/6 takip stres uygulanmamış, PINK1-/- takip stres uygulanmamış ve PINK1-/- takip stres uygulanmış gruplar karşılaştırıldığında, PINK1-/- takip stres uygulanmış grubun C57BL/6 takip stres uygulanmamış (p<0.01) ve PINK1-/- takip stres uygulanmamış (p=0.001) gruplara kıyasla daha yüksek adrenal bez ağırlığına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Takip grupları karşılaştırılmalarında, PINK1-/- takip stres uygulanmış grubun, PINK1-/- takip stres uygulanmamış gruba göre daha yüksek plasma kortikosteron değerlerine sahip olduğu görülmüştür (p=0.046). C57BL/6 stres uygulanmamış ve uygulanmış, ve PINK1-/- stres uygulanmamış ve uygulanmış gruplarda, yükseltilmiş artı testi zaman [F(2,69)=5.552, R2=0.142, p=0.0069] ve yükseltilmiş artı testi sayı [F(2,69)=7.974, R2=0.192, p<0.001] ölçekleri ile, anksiyetinin PINK1-/- genotipi ile arttığı (B=-0.085, p=0.003; B=0.099, p<0.001), fakat strese bağlı olmadığı (B=0.043, p=0.129; B=-0.025, p=0.322) çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılarak bulunmuştur. C57BL/6 stres uygulanmamış ve uygulanmış, PINK1-/- stres uygulanmamış ve uygulanmış gruplarda motor fonksiyon incelendiğinde, çubuk testinde inme sürelerinin [F(2,69)=3.743, R2=0.101, p=0.029] stres etkisi ile arttığı (B=3.555, p=0.022), PINK1-/- genotipine bağlı olmadığı (B=-2.581, p=0.086 görülmüştür. Aynı gruplarda, çubuk testinde döndükten sonra inme sürelerinin hem stres ile (B=1.4, p=0.004) hem de C57BL/6 genotipi ile (B=-1.255, p=0.007) arttığı görülmüştür. Yaş etkisini gözlemlemek amacı ile PINK1-/- takip stres uygulanmış ve PINK1-/- takip stres uygulanmamış gruplarda karışık etkili regresyon analizi yapılmıştır. Yükseltilmiş artı testi sayı sonuçları ile anksiyete seviyesinin stres ile arttığı (B=0.0501, p=0.015), zamana bağlı olarak azaldığı (B=-0.0463, p=0.009) bulunmuştur. Tutunma testi sonuçlarında ise tutunabilme zamanının yaşlanma ile azaldığı (B=-53.9, p=0.003) bulunmuştur. C57BL/6 takip stres uygulanmamış, PINK1-/- takip stres uygulanmamış ve PINK1-/- takip stres uygulanmış grupların karşılaştırmalarında, PINK1-/- takip stres uygulanmış grubun çubuk testinde aşağıya dönme süresinin C57BL/6 takip stres uygulanmamış (p=0.021) ve PINK1-/- takip stres uygulanmamış (p=0.029) gruplarına göre daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca, hem PINK1-/- takip stres uygulanmamış (p<0.001) hem uygulanmış grupta (p=0.001), C57BL/6 takip stres uygulanmamış gruba göre çubuk testinde dönebilmek için daha uzun mesafe kat ettikleri görülmüştür. Sonuç Bu çalışmadaki bulgular Parkinson hastalığına yatkınlığın, strese maruz bırakmadan bağımsız olarak psikiyatrik semptomlara sebep olabileceği ve kronik stresin motor belirtilerin ilk görülme zamanını öne çekebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background Depression and anxiety, which are associated with chronic stress are core features of Parkinson's Disease (PD). Stress is suggested to affect onset and prognosis of PD. In this study, it had been hypothesized that exposure to chronic stress would lead to earlier onset of motor and non-motor symptoms of Parkinson's Disease (PD). Also, mice with PINK1-/- genotype would be more vulnerable to the effects of chronic stress in this manner. Methods To test this hypothesis, C57BL/6 Non-stress exposed (n=8), C57BL/6 Stress-exposed (n=11), PINK1-/- Non-stress exposed (n=6), PINK1-/- Stress-exposed (n=10), C57BL/6 Follow-up Non-stress exposed (n=16), PINK1-/- Follow-up Non-stress exposed (n=13) and PINK1-/- Follow-up Stress-exposed (n=6) groups were used. For stress-exposed groups, a chronic stress paradigm with three different stressors as rat exposure, tail suspension and restraint stress for the first 28 consecutive days were used. Behavioral tests were applied to assess anxiety (elevated plus maze), memory (spontaneous alternation test), and motor functions (grip and pole tests). The effect of aging in addition to chronic stress exposure was evaluated using both PINK1-/- and control mice aged for six more months. As a validation of the chronic stress procedure, adrenal gland weight, animal weight and plasma corticosterone levels were measured. Results It was found that chronic stress paradigm that was used, lead to significant weight differences, and increased relative adrenal gland weight. Weight at the 4th week was significantly increased by PINK1-/- genotype (B=2.875, p<0.001) and decreased by stress exposure (B=-1.982, p=0.003), when genotype and stress exposure were analyzed as factors in a multivariate linear regression model [F(2,69)=13.11, R2= 0.281, p<0.001]. When relative adrenal gland weights of the groups that were terminated after the first month were compared, it had been found that it was significantly increased by stress (B=3.587e-5, p=<0.001) but it did not depend on genotype (B=-3.961e-6, p=0.679), when genotype and stress exposure were analyzed as factors in a multivariate linear regression model [F(2,34)=6.943, R2=0.303, p=0.003]. When PINK1-/- follow-up non-stress exposed, PINK1-/- follow-up stress-exposed and C57BL/6 follow-up non-stress exposed groups were compared, as expected PINK1-/- Follow-up Stress-exposed group had significantly higher relative adrenal weight than both PINK1-/- Follow-up Non-exposed (p=0.001) and C57BL/6 Follow-up Non-exposed (p<0.01) groups. In follow-up groups' comparison, PINK1-/- follow-up stress-exposed group was shown to have significantly higher plasma corticosterone levels than PINK1-/- follow-up non-stress-exposed group (p=0.046). In the anxiety level assessments of PINK1-/- non-stress exposed, C57 non-stress exposed, PINK1-/- stress-exposed and C57 stress-exposed groups, anxiety levels were found to be significantly increased by PINK1-/- genotype (B=-0.085, p=0.003; B=0.099, p<0.001) but not depend on stress exposure (B=0.043, p=0.129; B=-0.025, p=0.322), when genotype and stress exposure were analyzed as factors in a multivariate linear model in both EPM ratio time [F(2,69)=5.552, R2=0.142, p=0.006] and number [F(2,69)=7.974, R2=0.192, p<0.001] respectively. In motor function assessments of PINK1-/- non-stress exposed, C57 non-stress exposed, PINK1-/- stress-exposed and C57 stress-exposed groups, required time to descent was found to be increased with stress exposure (B=3.555, p=0.022), but not depend on PINK1-/- genotype (B=-2.581, p=0.086); and required time to descent after rotation was found to be increased with both stress exposure (B=1.4, p=0.004) and with having C57BL/6 genotype (B=-1.255, p=0.007), when genotype and stress exposure were analyzed as factors in a multivariate linear model in time spent to descent [F(2,69)=3.743, R2=0.101, p=0.029] and time spent to descent after rotation [F(2,69)=7.3, R2=0.179, p=0.001] in the pole test. To assess effects of aging on psychopathology, mixed-effect regression analysis was used to compare PINK1-/- Follow up Non-stress exposed and Stress-exposed groups' 1st and 6th-month assessments by controlling for both time and stress effect and using animal IDs as cluster variable. EPM ratio number results were indicated that anxiety level was increased by stress (B=0.0501, p=0.015) and decreased by time (B=-0.0463, p=0.009). In grip test results, the time span of holding the wire is found to be decreased by time (B=-53.9, p=0.003). In the comparison of C57BL/6 Follow-up Non-stress exposed, PINK1-/- Follow-up Non-stress exposed and PINK1-/- Follow-up Stress-exposed groups, it was found that PINK1-/- Follow-up Stress-exposed group took longer time to rotate downward than both C57BL/6 Follow-up Non-stress exposed (p=0.021) and PINK1-/- Follow-up Non-stress exposed groups (p=0.029). Additionally, both PINK1 Follow-up Stress-exposed (p=0.001) and PINK1-/- Follow-up Non-stress exposed (p<0.001) groups were required higher distance to rotate than C57BL/6 Follow-up Non-stress exposed group. Conclusions These findings support that genetic predisposition to PD could lead to vulnerability for psychiatric symptomatology despite stress exposure and that chronic stress exposure may not lead to earlier onset of motor symptoms.