Etnospor etkinlikleri bağlamında spor bilimcilerinin geleneksel spor oyunları farkındalıklarının incelenmesi
Examining sports scientists' awareness of traditional sports games in the context of ethnosports events
  1. Tez No: 971593
  2. Yazar: MUHAMMED MAHFUZ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ALINCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Etnospor etkinlikleri bağlamında spor bilimcilerinin geleneksel spor oyunları farkındalıklarının incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini farklı illerde görev yapan spor bilimciler, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 154 (44 Kadın, 110 Erkek) spor bilimci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından hazırlanan“Geleneksel Sporlar Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda kodlanmış ve analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden, parametrik testler kullanılmıştır. Betimsel istatistikler ve yüzde frekans analizleri yapılmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki farkları belirlemek için bağımsız örneklem t-testi (independent samples t-test) ve tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) uygulanmış, elde edilen sayısal veriler tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, spor bilimcilerinin Etnospor ekinlikleri bağlamında geleneksel spor oyunları farkındalıklarının puan ortalamalarına bakıldığında yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to examine sports scientists' awareness of traditional sports games in the context of Ethnosport events. The research population consists of sports scientists working in different provinces, while the sample group comprises 154 sports scientists (44 women, 110 men) selected on a voluntary basis. The“Traditional Sports Awareness Scale,”prepared by the researchers, was used as the data collection tool in the study. The SPSS 22.0 program was used for data analysis. The obtained data were coded and analyzed on a computer. Since the data were found to be normally distributed, parametric tests were used. Descriptive statistics and percentage frequency analyses were performed. The independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied to determine the differences between the independent variables, and the numerical data obtained were presented in tables and interpreted. The significance level was set at p<0.05. The results of the study showed that sports scientists had high average scores in terms of their awareness of traditional sports games in the context of Ethnosport events.