Postüral alışkanlık ve farkındalık anketinin Arapça versiyonunun : Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the Arabic version of the postural habits and awareness questionnaire
  1. Tez No: 971619
  2. Yazar: MAHMOUD HASHEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET: Bu çalışma,“Postüral Alışkanlık ve Farkındalık Anketi”nin Arapça versiyonunun geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Postüral alışkanlıklar ve farkındalık, bireylerin kas-iskelet sistemi sağlığı ile doğrudan ilişkili olup, özellikle klinik değerlendirmelerde ve koruyucu fizyoterapi yaklaşımlarında önemli rol oynamaktadır. Arapça konuşan bireyler için bu alanda kültürel ve dilsel uyarlaması yapılmış geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracının bulunmaması, bu çalışmanın temel gerekçesini oluşturmuştur. Araştırmaya, Arapça konuşan toplam 359 gönüllü birey katılmıştır. Öncelikle anket formunun kapsam geçerliği, uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirilmiş ve madde kapsam geçerlik indeksleri (I-CVI) .80 ile 1.00 arasında bulunmuştur. Yapı geçerliği için Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) uygulanmıştır. AFA sonuçlarında, toplam varyansın %56.12'sini açıklayan üç faktörlü bir yapı elde edilmiştir. DFA sonuçları da bu yapıyı desteklemiş ve Arapça versiyonun orijinal formdan yapısal olarak ayrıştığını ortaya koymuştur. Ölçeğin son hali 8 maddeden oluşmaktadır. Güvenirlik analizlerinde, toplam iç tutarlılık katsayısı Cronbach's alpha = .689 olarak bulunmuştur. Alt boyutlar için alfa katsayıları sırasıyla .632, .508 ve .485'tir. Ayrıca test-tekrar test yöntemiyle iki hafta arayla elde edilen veriler karşılaştırılmış ve ölçeğin toplam puanı için Pearson korelasyon katsayısı r = .891 (p < .001) olarak tespit edilmiştir. Bu bulgular, ölçeğin zaman içerisinde tutarlı sonuçlar verdiğini göstermektedir. Sonuç olarak,“Postüral Alışkanlık ve Farkındalık Anketi”nin Arapça versiyonu, Arapça konuşan bireylerde postüral alışkanlık ve farkındalık düzeylerini değerlendirmek için kullanılabilecek, geçerliği ve güvenirliği kabul edilebilir düzeyde olan bir ölçüm aracı olarak önerilmektedir. Klinik uygulamalarda, halk sağlığı araştırmalarında ve kültürel karşılaştırmalı çalışmalarda katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT : This study was conducted to evaluate the validity and reliability of the Arabic version of the“Postural Habits and Awareness Questionnaire”(PAFÖ). Postural habits and awareness are closely related to musculoskeletal health and play a critical role in clinical assessment and preventive physiotherapy approaches. The lack of culturally and linguistically adapted, valid, and reliable measurement tools in Arabic speaking populations constituted the main rationale for this research. A total of 359 Arabic-speaking voluntary participants were included in the study. First, the content validity of the questionnaire was evaluated through expert opinions, and the item-level content validity index (I-CVI) was found to range between .80 and 1.00. For construct validity, both Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were applied. The EFA revealed a three-factor structure explaining 56.12% of the total variance. CFA supported this structure and showed that the Arabic version structurally diverged from the original form. The final version of the questionnaire consists of 8 items. In reliability analyses, the overall internal consistency coefficient was found to be Cronbach's alpha = .689. The alpha values for the sub-dimensions were .632, .508, and .485, respectively. Furthermore, the test-retest reliability was examined by reapplying the scale after two weeks, and a Pearson correlation coefficient of r = .891 (p < .001) was found for the total score, indicating strong temporal stability. As a result, the Arabic version of the“Postural Habits and Awareness Questionnaire”was found to be a valid and reliable measurement tool that can be used to assess postural habits and awareness levels in Arabic-speaking individuals. It is considered that this tool can contribute significantly to clinical applications, public health research, and awareness-based interventions.