Beliren yetişkinlerde grupla psikolojik danışmanın romantik ilişki doyumu ve güç algısı üzerindeki etkisi
The effect of group counseling on romantic relationship satisfaction and perception of power in emerging adults
- Tez No: 971651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Beliren yetişkinlik döneminde kurulan romantik ilişkiler bireylerin kimlik gelişimini ve doyum düzeyini etkilemektedir. Romantik ilişki doyumu ve güç algısı; ilişki kalitesini, dengesini, süresini belirleyen temel unsurlar arasında yer almaktadır. İlişki güçlendirme programları hem ilişki doyumunu yükseltmekte hem de bireylerin güç dengesi oluşturmasına yardımcı olmaktadır. Beliren yetişkinlerde romantik ilişki doyumu ve güç algısı değişkenlerine grupla psikolojik danışmanın etkisini içeren herhangi bir çalışmaya denk gelinmemesi sebebi ile yapılan çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu araştırmada beliren yetişkinlerin romantik ilişkilerindeki doyum ve güç algısına yönelik grupla psikolojik danışmanın etkisi incelenmektedir. Yapılan araştırma, beliren yetişkinlik döneminde bulunan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde öğrenim gören ve romantik ilişkisi olan gönüllü üyeler ile yürütülmektedir. Araştırmada, Hümanist ve feminist grup yaklaşımı benimsenmekte olup romantik ilişki doyumu ve güç algısı kavramlarını etkileyen boyutlar göz önüne alınarak grup oturumları planlanmaktadır. Araştırma yarı deneysel olarak tasarlanmış ve deney- kontrol gruplu ön-test- son-test modeli ile yürütülmektedir. Araştırmanın deney grubuna 8 üye ve kontrol grubuna 8 üye dahil olup, deney grubuna haftada bir İstanbul Aydın Üniversitesi'nde 120 dakika olacak şekilde 10 oturum grupla psikolojik danışma uygulanmaktadır. Araştırma kapsamında 'İlişki Doyumu Ölçeği' ve 'İlişkilerde Güç Algısı Ölçeği'kullanılmaktadır. Yapılan Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon W testi analizleri sonucunda, ön test ölçümlerine ilişkin bulgular İlişkilerde Güç Algısı ve Romantik İlişki Doyumu değişkenlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığını göstermektedir. Son test verileri incelendiğinde ise her iki değişkende de deney grubu lehine anlamlı farklılıklar saptanmaktadır. Ön test ve son test fark puanları açısından da deney grubunun anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmektedir. Deney grubunda, her iki değişken için ön test ve son test arasında anlamlı artış gözlemlenmektedir; kontrol grubunda ise bu yönde anlamlı bir fark elde edilmemektedir. Bulgular, grupla psikolojik danışma uygulamasının deney grubunda ölçülen değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturduğunu, kontrol grubunda ise anlamlı bir değişim olmadığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, grupla psikolojik danışmanın beliren yetişkinlerin romantik ilişkilerindeki güç algısını ve ilişki doyumunu olumlu yönde etkilediği ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Signs of romantic growth and satisfaction emerge during emerging adulthood. Romantic relationship satisfaction and perception of power are among the fundamental elements of relationships, including their quantity, duration, and duration. Empowerment programs help both increase relationship satisfaction and establish a balance of power. The lack of any correlation between the variables of romantic relationship satisfaction and perception of power in the identified adults and the fact that no procedures involving the psychological domains of the groups were found contribute to the literature. This study examines the impact of group psychological influences on satisfaction and perception of power in the romantic relationships of emerging adults. This study aimed to evaluate the effects of group counseling on young adults' perceptions of satisfaction and power in romantic relationships. The study is being conducted with volunteer participants who are in their emerging adulthood, studying at Istanbul Aydın University, and are in romantic relationships. The study adopts a humanist and feminist group approach, and group sessions are planned by considering the dimensions that affect the concepts of romantic relationship satisfaction and power perception. The study is designed as a quasi-experimental study and is conducted using a pre-test-post-test model with experimental and control groups. The experimental group consists of 8 members and the control group consists of 8 members. The experimental group receives 10 group psychological counseling sessions at Istanbul Aydın University, each lasting 120 minutes, once a week. The“Relationship Satisfaction Scale”and the“Power Perception in Relationships Scale”are used in the study. The results of the Mann-Whitney U test and Wilcoxon W test analyses indicate that there are no statistically significant differences between the groups in terms of pre-test measurements for the variables of Power Perception in Relationships and Romantic Relationship Satisfaction. The experimental group also had significantly higher pretest and posttest difference scores. A significant increase was observed between the pretest and posttest for both variables in the experimental group; no significant difference was observed in the control group. The findings indicate that group counseling had a statistically significant effect on the variables measured in the experimental group, while no significant change was observed in the control group. The study determined that group counseling services can positively impact young adults' perceptions of power and relationship satisfaction in their romantic relationships.