Yönetici hemşirelerin etkileme taktikleri ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması
Developing and implementing influence tactics scale in nurse manager
  1. Tez No: 971659
  2. Yazar: EBRU GÖKOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik yönetimi alanına özgü, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla metodolojik; geliştirilen bu ölçek aracılığıyla yönetici hemşirelerin kullandıkları etkileme taktiklerini ve bu taktikleri etkileyen etmenleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yürütülmüştür. Araştırma, İstanbul'daki kamu, özel ve eğitim-araştırma hastanelerinde görev yapan hemşirelerle gerçekleştirilmiş; ölçek geliştirme aşamasında 820, uygulama aşamasında ise 400 hemşireden veri toplanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde kapsam, yüz ve yapı geçerliği ile iç tutarlılık ve test–tekrar test güvenirlik analizleri yapılmıştır. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri sonucunda, üç alt boyut (“Bilgilendirme ve Katılım Odaklı Etkileme”,“İlişkisel Etkileme”,“Yetki ve Kurallara Dayalı Etkileme”) ve 28 maddeden oluşan, yüksek iç tutarlılığa sahip (α=0,976) bir yapı elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında, katılımcıların değerlendirmelerine göre yönetici hemşireler en çok Bilgilendirme ve Katılım Odaklı Etkileme taktiğini kullanmaktadır; bunu sırasıyla İlişkisel Etkileme ve Yetki ve Kurallara Dayalı Etkileme taktikleri takip etmektedir. İstatistiksel analizler sonucunda, tüm alt boyutların çeşitli demografik ve mesleki değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır (p<0,05). Çoklu doğrusal regresyon analizine göre; yaş, çalışılan birim, çalışma şekli ve mesleği isteyerek seçme durumu Bilgilendirme ve Katılım Odaklı Etkileme puanlarını; yaş, görev ve çalışma şekli İlişkisel Etkileme puanlarını; yaş, görev, çalışılan birim ve çalışma şekli ise Yetki ve Kurallara Dayalı Etkileme puanlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde etkilemiştir (p<0,05). Sonuç olarak, bu araştırma ile hemşirelik yönetimi bağlamına özgü, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olan“Yönetici Hemşirelerin Etkileme Taktikleri Ölçeği”geliştirilmiş ve alana kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted methodologically to develop a valid and reliable measurement tool specific to the field of nursing management; it was conducted descriptively and cross-sectionally to determine the influence tactics used by nurse managers and the factors affecting these tactics through the scale developed. The research was conducted with nurses working in public, private, and teaching hospitals in Istanbul; data were collected from 820 nurses during the scale development phase and 400 nurses during the application phase. During the scale development process, content, face, and construct validity, as well as internal consistency and test–retest reliability analyses were performed. As a result of exploratory and confirmatory factor analyses, a structure with high internal consistency (α=0.976) was obtained, consisting of three sub-dimensions ('Information and Participation-Focused Influence', 'Relational Influence', 'Authority and Rule-Based Influence') and 28 items. In the application phase of the study, according to participants' assessments, nurse managers most frequently used the Information and Participation-Focused Influence tactic, followed by the Relational Influence and Authority and Rule-Based Influence tactics. Statistical analyses revealed that all sub-dimensions showed significant differences according to various demographic and professional variables (p<0.05). According to multiple linear regression analysis, age, unit of employment, work pattern, and voluntary choice of profession statistically significantly affected Information and Participation-Focused Influence scores; age, role, and work pattern affected Relational Influence scores; and age, role, unit of employment, and work pattern affected Authority and Rule-Based Influence scores (p<0.05). Consequently, this research has developed and contributed to the field a valid and reliable measurement tool specific to the nursing management context, namely the 'Scale of Influence Tactics of Nurse Managers'.