Çumra (Konya) Karkın yöresi ağzı (inceleme-söz varlığı)
Çumra (Konya) Karkin region dialect (analysis-vocabulary)
  1. Tez No: 971688
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye Türkçesi ağız çalışmalarının başlangıç tarihi 16. yüzyıla kadar götürülebilmektedir. Türkiye Türkçesinin dil alanlarından biri olan ağzı çalışmaları çoğu çalışmalara konu olmuştur. Ağız çalışmaları araştırıldığı bölgenin ses, şekil ve anlam özelliklerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, Konya İlinin Karkın Mahallesinin söz varlığı ve dil incelemesi çalışması yapılmıştır. Karkın ağzının söz varlığı değerlendirilirken ses, şekil ve söz dizimi özellikleri de değerlendirilmiştir. Çalışmam saha çalışması olduğundan kaynak kişilere sorular sorularak ağız özellikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Karkın ağız özellikleri tespit edilirken kaynak kişilerin, ağız özelliklerini kaybetmeyen, söz varlığını doğru yansıtan kişilerin olmasına dikkat edilmiştir. Kayıt altına alınan görüşmeler birebir yazıya aktarılmıştır. Böylelikle Karkın ağzı özelliklerinin doğru bir şekilde tespiti amaçlanmıştır. Çalışma, ses bilgisi, şekil bilgisi, yapım (türetme) ekleri, söz dizimi, cümle bilgisi, söz varlığı, kaynak kişilerle yapılan görüşme metinleri ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. İncelemeler kaynak kişilerden alınan bilgilere dayandırılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The beginning of studies on Turkish dialects in Turkey can be traced back to the 16th century. Dialect studies, one of the linguistic fields of Turkish in Turkey, have been the subject of many studies. Dialect studies reveal the phonetic, morphological, and semantic characteristics of the region in which they are studied. This study examined the vocabulary of the Karkın neighborhood in Konya province. While assessing the vocabulary of the Karkın dialect, the phonetic, morphological, and syntactic features were also evaluated. Since this study was a field study, I attempted to identify dialect characteristics by asking questions to informants. The interviews were recorded. When determining the Karkın dialect characteristics, care was taken to ensure that the informants accurately reflected the vocabulary of the informants, preserving their dialect characteristics. The recorded interviews were transcribed verbatim. This aimed to accurately present the Karkın dialect. The study consists of phonetic, morphological, derivational suffixes, syntactic, vocabulary, interview transcripts, and conclusions. The analyses were based on information obtained from the informants.