Aile danışmanlığı perspektifinden Suriyeli kadınların annelik algısı üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on Syrian women's perceptions of motherhood from a family counseling perspective
- Tez No: 971704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DÖNE AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Konya şehir merkezinde yaşayan en az bir çocuk sahibi Suriyeli kadınların annelik deneyimlerini ve annelik algılarını derinlemesine incelemektir. Nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desen kullanılarak yürütülen çalışmada, yaşları 18-40 arasında değişen, yasal olarak evli, Suriye uyruklu ve en az bir çocuğa sahip 18 kadın ile amaçlı ve kartopu örneklem yöntemleriyle görüşmeler yapılmıştır. Veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiş ve üç ana tema belirlenmiştir: aile yapısı, annelik algısı ve deneyimi ile aile danışmanlığına ilişkin görüşler. Aile yapısı temasında, katılımcıların çoğunun çekirdek aile düzeninde yaşadığı, aile içi ilişkilerde dayanışma ve karşılıklı destek vurgusunun öne çıktığı, ancak geniş aileden uzak olmanın sosyal ve duygusal açıdan eksiklik yarattığı belirlenmiştir. Annelik algısı ve deneyimi temasında, anneliğin sevgi, fedakârlık ve sorumlulukla tanımlandığı; göçün annelik rollerini yeniden şekillendirdiği, dil ve kültürel farklılıkların çocukların eğitimi ve sosyalleşmesinde güçlükler oluşturduğu görülmüştür. Aile danışmanlığına ilişkin görüşler temasında ise katılımcıların büyük bölümünün bu hizmet hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı, ancak psikolojik destek, ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesi ve çocukların eğitimine yönelik rehberlik konularında desteğe ihtiyaç duydukları ifade edilmiştir. Sonuç olarak, Suriyeli kadınların annelik deneyimlerinin kültürel normlar, toplumsal cinsiyet rolleri ve göç sürecinin yarattığı zorluklarla şekillendiği; aile danışmanlığının bu çok boyutlu sorunların çözümünde önemli bir destek mekanizması olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to conduct an in-depth examination of the motherhood experiences and perceptions of Syrian women living in the city centre of Konya who have at least one child. In this qualitative research study employing a phenomenological design, interviews were conducted with 18 Syrian women aged 18-40, legally married, and with at least one child, using purposive and snowball sampling methods. The data were evaluated using thematic analysis and three main themes were identified: family structure, perceptions and experiences of motherhood, and views on family counselling. In terms of family structure, it was determined that most participants lived in a nuclear family arrangement, with an emphasis on solidarity and mutual support in family relationships, but that being distant from the extended family created social and emotional deficiencies. In the theme of perceptions and experiences of motherhood, it has been observed that motherhood is defined by love, sacrifice and responsibility; that migration reshapes motherhood roles; and that language and cultural differences create difficulties in children's education and socialisation. Regarding views on family counselling, it was stated that the majority of participants did not have sufficient information about this service, but needed support in terms of psychological support, developing parenting skills and guidance on children's education. In conclusion, it has been demonstrated that Syrian women's experiences of motherhood are shaped by cultural norms, gender roles and the difficulties created by the migration process; family counselling can be an important support mechanism in resolving these multidimensional problems.