The relationship between statistical anxiety and self-efficacy in teaching statistics among preservice teachers
Öğretmen adaylarında istatistik öğretiminde istatistiksel kaygı ve öz-yeterlilik arasındaki ilişki
- Tez No: 971707
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL AKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde hizmet öncesi matematik öğretmenleri arasında istatistiksel kaygı ile istatistik öğretiminde öz-yeterlilik arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Karma yöntemle yürütülen araştırmada, SAS ve SETS ölçekleri ile görüşmelerden elde edilen bulgular, iki değişken arasında güçlü bir negatif ilişki olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, öğretmen eğitimi programlarında kaygının azaltılması ve öz-yeterliliğin artırılmasına yönelik stratejilere ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between statistical anxiety and self-efficacy in teaching statistics among pre service mathematics teacher at a leading public university in Türkiye. Using a mixed-methods design with the SAS and SETS scales as well as semi-structured interviews, the findings revealed a strong negative correlation between the two variables. The results highlight the need for teacher education programs to adopt strategies that reduce anxiety and enhance self-efficacy in teaching statistics.