Fen bilgisi öğretmenlerinin beşinci sınıf canlılar ve yaşam öğrenme alanını öğretirken karşılaştıkları güçlükler
Difficulties encountered by science teachers while teaching the fiftih grade living organism and life learning area
  1. Tez No: 971714
  2. Yazar: ÖZGE ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, fen bilgisi öğretmenlerinin beşinci sınıf canlılar ve yaşam öğrenme alanındaki kazanımları öğretirken karşılaştıkları güçlüklerin araştırılmasını amaçlamaktadır. Öğretmenlerin demografik özellikleri ve kazanımlara yönelik vermiş oldukları cevaplar analiz edilerek karşılaştıkları güçlükler yorumlanmıştır. Araştırma nitel ve nicel verilerin yer aldığı karma yöntemin kullanıldığı bir çalışma olup, nitel bölümünde olgubilim (fenomology) deseni, nicel bölümünde ise korelasyonel araştırma modeli kullanılmıştır. Veriler; fen bilimleri öğretmenlerinin beşinci sınıf canlılar ve yaşam konu alanı içindeki canlılar dünyası ve insan ve çevre ünitelerindeki konuların öğretilmesine yönelik algıları ve uygulamadaki zorluklara ilişkin anket formu aracılığıyla elde edilmiştir. Ölçeklerin güvenirlik analizleri yapılmış; tanımlayıcı istatistik analizleri, Spearman korelasyon analizi, Mann- Whitney U testi, Kruskal Wallis H, analizlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğretmenlerin kazanımları anlatırken karşılaştıkları zorluklar, cinsiyetlerine göre, mezun oldukları üniversitelere göre, kazanımların sınıf seviyelerine uygunluğuna göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kazanımların anlaşılabilir olduğuna yönelik algılarda anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu bulgunun öğretmenlerin mezun oldukları üniversitelere göre değişkenlik gösterdiği görülmüştür. Çalışma sonucunda, öğretmenlerin ölçme değerlendirme etkinliği bulunmayan kazanımlarda çoğunlukla kendilerinin ölçme etkinliği tasarladığı, öğretmenlerin öğrencilerinin gelişimlerini takip etikleri, öğrencilerin kendi kendilerini değerlendirmelerine olanak sundukları sonucuna ulaşılmıştır. Okullarında laboratuvar bulunan ve bulunmayan öğretmenlerin oranlarının yaklaşık olarak yakın olması, laboratuvar bulunsa bile mikroskop bulunmayan okulların mevcut olması, çalışmamızın amacını destekler niteliktedir. Bulgular, öğretmenlerin biyoçeşitlilik ve nesli tükenen ve tükenme altında olan canlılara yönelik yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ya da eksik bilgiye sahip olduklarını göstermektedir. Araştırmanın bulguları, eğitim, öğretim ve öğretmen üçlüsü arasında kurulacak iş birliği zeminlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the difficulties encountered by science teachers while teaching the learning outcomes in the field of living things and life to fifth-grade students. The teachers' demographic characteristics and their responses regarding the outcomes were analyzed and the difficulties encountered were interpreted. This is a mixed-method study involving qualitative and quantitative data, employing a phenomenological design in the qualitative part and a correlational research model in the quantitative part. Data were collected through a questionnaire regarding science teachers' perceptions of teaching the topics in the living world and humans and the environment units within the subject area of living things and life in fifth grade, and the difficulties they experience in practice. Reliability analyses of the scales were conducted, and descriptive statistical analyses, Spearman correlation analysis, Mann-Whitney U test, and Kruskal-Wallis H analyses were utilized. According to the findings, no significant differences were found in the difficulties encountered by teachers while teaching the outcomes according to their gender, the university they graduated from, or the appropriateness of the outcomes to their grade level. A significant difference was found in the perceptions of the comprehensibility of the outcomes. This finding was found to vary depending on the universities from which teachers graduated. The study concluded that teachers often designed their own assessment activities for learning outcomes that lacked assessment and evaluation activities, that teachers monitored their students' progress, and that they provided opportunities for students to self-assess. The similarity between the proportions of teachers with and without laboratories in their schools, and the fact that some schools lacked microscopes even when they had laboratories, supports the purpose of our study. The findings suggest that teachers lack sufficient or incomplete knowledge about biodiversity and endangered and threatened species. The study's findings aim to contribute to the development of collaborative platforms between education, teaching, and teachers.