N-2-(triflorometil)fenil-n'-(4-sübstitüe-benzoil) selenoüre türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve kristal yapısı
Synthesis, characterization and crystal structure of n-2-(trifluoromethyl)phenyl-n'-(4-substitue-benzoyl) selenourea derivatives
  1. Tez No: 971773
  2. Yazar: EYLEM ASLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması çerçevesinde, literatürde daha önce kayıt altına alınmamış yeni selenoüre türevi bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Başarılı bir şekilde sentezlenen bileşiklerin yapıları, FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, UV-Vis gibi çeşitli spektroskopik teknikler ile açıklığa kavuşturulmuştur. Ayrıca, E1 ve E2 bileşiklerinin diklorometan-etanol çözeltilerinin yavaş buharlaştırılması yoluyla elde edilen tek kristalleri X-ışını tek kristal difraksiyon tekniliği ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, E1 bileşiği monoklinik P21/c ve E2 bileşiği ise triklinik P-1 uzay grubunda kristallendiği tespit edilmiştir. ¹H NMR spektrumlarında, δ ~13 ve 9 ppm'de gözlenen iki singlet sinyali, yapıda yer alan NH protonlarının varlığını doğrulamaktadır. UV-Vis analizlerinde ise E1-E4 bileşiklerine ait spektrumlarda gözlenen absorbans bantları, bileşiklerin konjuge π-sistemlere sahip olduğunu ve elektronik geçiş özelliklerinin güçlü olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sentezlenen bileşiklerin antioksidan aktiviteleri, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil radikali süpürme testi ile değerlendirilmiştir. Tüm bileşiklerin inhibisyon oranları derişimle birlikte artış göstermiş, genel olarak E3 ve E4 bileşikleri daha yüksek radikal süpürme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu veriler, selenoüre türevlerinin derişime bağlı olarak anlamlı bir antioksidan etki gösterdiğini ve molekül yapısındaki sübstitüentlerin biyolojik aktivite üzerinde belirleyici rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis reports the successful synthesis of new selenourea derivatives that have not been previously described in the literature. The structures of the synthesized compounds were elucidated using various spectroscopic techniques, including FT-IR, 1H NMR, 13C NMR, and UV-Vis spectroscopy. Additionally, single crystals of compounds E1 and E2, obtained via slow evaporation of dichloromethane–ethanol mixture, were analyzed using single-crystal X-ray diffraction. The crystallographic analysis revealed that compound E1 crystallized in the monoclinic space group P21/c, while E2 crystallized in the triclinic space group P-1. In the 1H NMR spectra, two singlet signals observed at approximately δ ~13 and ~9 ppm confirmed the presence of NH protons in the molecular structure. The UV-Vis spectra of compounds E1-E4 showed absorption bands indicative of conjugated π-systems, suggesting that the compounds possess strong electronic transition characteristics. Furthermore, the antioxidant activities of the synthesized compounds were evaluated using the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging assay. The inhibition rates of all compounds increased with concentration, with compounds E3 and E4 generally exhibiting higher radical scavenging potential. These findings demonstrate that the selenourea derivatives exhibit significant concentration-dependent antioxidant activity and that the substituents on the molecular framework play a crucial role in determining their biological activity.