Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Onkoloji Polikliniğine başvuran hastaların malignite tanısı geç almaları açısından değerlendirilmesi
Evaluation of delayed diagnosis among patients admitted to the Pediatric Oncology Clinic of Ankara University Faculty of Medicine
- Tez No: 971904
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TAÇYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Onkoloji Polikliniğine başvuran ve malignite tanısı alan hastaların tanılarını geç almaları açısından incelenmesidir. Tanı gecikmesine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi, farkındalığı ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 2003- 2023 yılları arasında takipli olan malignite tanısı alan hastalar değerlendirildi. Araştırmaya 0-18 yaş gurubundaki hastalar alındı. Bilgilere hasta dosyalarından ve epikrizlerden ulaşıldı. Hastalar sistemden kayıtlı telefon numaraları doğrultusunda arandı ve eksik bilgiler giderilmeye çalışıldı. Tanı gecikmesi hasta kaynaklı, doktor kaynaklı ve toplam gecikme olarak değerlendirildi. Bu sürece etki eden faktörler olarak yaş, cinsiyet, ebeveyn yaşı ve eğitim durumu, yaşanılan yer, ilk başvurulan sağlık kurumu, başvurulan doktor sayısı ve ilk doktorun uzmanlık alanı, semptomlar incelendi. Bulgular: Hastaların tanı gecikmesinde cinsiyet, soygeçmişinde kanser öyküsü varlığı, yaşanılan yer ve başvurulan doktorun uzmanlık alanı anlamlı sonuçlanmadı. Hasta yaşı arttıkça, ebeveyn yaşı azaldıkça başvuru sürelerinin kısaldığı görüldü. Özellikle anne eğitim durumunun tanı gecikmesinde ve geç başvuruda etkili olduğu görüldü. İlk başvurulan sağlık kurumunun üniversite olması ve başvurulan doktor sayısının 1-3 arasında olması daha erken tanı konulmasında etkili olduğu görüldü. Kanser tanılarından ise en geç tanı alma süresinin malign kemik tümörlerine ait olduğu gözlemlendi. Tanıda gecikme arttıkça hastaların tanı anındaki evreleri de ileri evre olduğu görüldü. Sonuç: Hastaların geç tanı almasında birçok faktör etkilidir. Bunlardan en önemlisi anne eğitim düzeyi, başvurulan sağlık kuruluşu ve başvurulan doktor sayısıdır. Ebeveyn eğitim düzeyinin artması bu süreyi olumlu derecede kısaltmaktadır. Başvurulan sağlık kuruluşunun 3. basamak oluşu, kurumun tetkik imkanlarının fazla oluşu ile kaynaklı olabileceği düşünüldü. Tıp eğitiminde çocukluk çağında görülen kanserlerin öneminin artırılması ile doktorların bu konu hakkında farkındalığının artacağı ve böylece hastaların daha kısa sürede daha az doktor başvurusu ile tanı alacakları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to examine the delay in diagnosis among patients who were seen at the Pediatric Oncology of Ankara University Faculty of Medicine and diagnosed with cancer. It also aimed to identify the factors affecting this delay, raise awareness, and support improvement in early diagnosis. Methods: Patients aged 0–18 years who were followed with a cancer diagnosis between 2003 and 2023 were included. Information was collected from patient files and discharge summaries. Patients were also contacted by phone to complete missing data. Diagnostic delay was divided into patient delay, doctor delay, and total delay. Factors examined included the child's age, sex, parents' age and education level, place of residence, the first healthcare center visited, the number of doctors seen, the specialty of the first doctor, and initial symptoms. Results: There was no significant relationship between diagnostic delay and the child's sex, family history of cancer, place of residence, or the specialty of the first doctor. Older child age and younger parental age were linked to shorter presentation time. The mother's education level had a strong effect on delay and late presentation. Visiting a university hospital first and seeing only 1–3 doctors before diagnosis were associated with earlier diagnosis. Among cancer types, malignant bone tumors had the longest diagnostic delay. Conclusion: Many factors affect late diagnosis in children with cancer. The most important factors were the mother's education level, the type of healthcare center first visited, and the number of doctors seen. Higher parental education level was associated with shorter delay. Earlier diagnosis in tertiary hospitals may be related to better diagnostic resources. Increasing awareness of childhood cancers in medical education may help doctors diagnose patients earlier and with fewer doctor visits.