Farklı çapraz bağlayıcı ajanlarla yapılan kanal irrigasyonunun kök kırılma direnci üzerine etkisi
Effect of root canal irrigation with different cross-linking agents on root fracture resistance
- Tez No: 971948
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; kitosan nanopartikül, karboksimetil kitosan, rose bengal ile işlevselleştirilmiş kitosan nanopartikül ve genipin içerikli solüsyonlar ile yapılan kanal irrigasyonunun kök kırılma direncine etkisini araştırmaktı. Kitosan, nanopartikül kitosanın tripolifosfat anyonları ile iyonik jelleşmesi ile üretildi. Zeta potansiyeli ölçülerek partikül boyutu değerlendirildi. Kitosan nanopartiküller Rose bengal ile konjuge edilerek işlevselleştirilmiş kitosan nanopartikül çözeltisi hazırlandı. 60 adet tek kanallı ve tek köklü alt premolar dişin kronları köklerinden ayrıldı. Kanal preparasyonu tamamlandığında NaOCl ve EDTA ile irrigasyon yapıldı ve dişler randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Grup 1'e ek olarak herhangi bir irrigasyon uygulanmadı. Grup 2; 1 ml kitosan nanopartikül solüsyonu ile, Grup 3; 1 ml karboksimetil kitosan solüsyonu ile, Grup 4; 1 ml rose bengal ile işlevselleştirilmiş kitosan nanopartikül solüsyonu ile ve Grup 5 ise genipin solüsyonu irrige edildi. Genipin solüsyonu 30 dk kanal içinde bekletilirken diğer solüsyonlar 1 dk uygulandı. Rose bengal 940 nm dalga boyunda diyot lazer ile aktive edildi. Her bir örnek son olarak distile su ile irrige edildikten sonra kanal dolumu yapıldı ve polivinil siloksan ölçü maddesi ile kaplandıktan sonra 2 mm'lik kısmı açıkta kalacak şekilde akrilik rezine gömüldü. Kırma cihazı ile 1mm/dk sabit artan hızda kırma testi sonucunda gruplar arasında kırılma direnci açısından istatistiksel anlamlı bir sonuç bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of root canal irrigation with solutions containing chitosan nanoparticles, carboxymethyl chitosan, chitosan nanoparticles functionalized with rose bengal, and genipin on root fracture resistance. Chitosan nanoparticles were produced by ionic gelation of chitosan with tripolyphosphate (TPP) anions. Particle size was evaluated by measuring zeta potential. Chitosan nanoparticles were conjugated with rose bengal to prepare a chitosan nanoparticle solution. The crowns of 60 single-canal and single-rooted mandibular premolar teeth were separated from their roots. When the root canal preparation was completed, irrigation was performed with NaOCl and EDTA, and the teeth were randomly divided into 5 groups. No additional application was made to Group 1. Chitosan nanoparticle solution was applied to Group 2. Carboxymethyl chitosan was applied to Group 3. Rose Bengal functionalized chitosan nanoparticles were applied to Group 4. Genipin solution was applied to Group 5.Genipin solution was kept in the canal for 30 minutes while other solutions were applied for 1 minute. Rose Bengal was activated with a diode laser at a wavelength of 940 nm. Each sample was finally irrigated with distilled water, then the canal was filled and covered with polyvinyl siloxane impression material, and then embedded in acrylic resin, leaving 2 mm of the sample exposed. As a result of the breaking test with a breaking device at a constant increasing speed of 1 mm/min, no statistically significant result was found between the groups in terms of fracture resistance.