İran'ın Qeshm Adası'nda göçmenler ve sosyal kalkınma (tehditler ve fırsatlar) arasındaki ilişki
The relationship between immigrants and social development (threats and opportuni̇ti̇es) in Qeshm Island, Iran
- Tez No: 971979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BERKAY AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, uluslararası göçmenlerin Qeshm Adası'ndaki sosyal kalkınma süreci üzerindeki çok boyutlu rolünü ve etkilerini sosyolojik bir perspektiften analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel odağı, göçmenlerin varlığından kaynaklanan güçlü yönlerin, zayıf yönlerin, fırsatların ve tehditlerin sosyal kalkınmanın çeşitli boyutlarında belirlenmesi ve yarı yapılandırılmış mülakatlar ile Delphi yaklaşımı kullanılarak mevcut durumun gerçekçi bir resminin çizilmesidir. Araştırma bulguları, göçmenlerin özellikle yatırımcı kesimler ve uzman işgücü bağlamında, işgücü piyasasının canlanması, teknik mesleklerin geliştirilmesi ve işgücü temini gibi alanlarda olumlu katkılar sağladığını göstermektedir. Buna karşılık, yoksul, düşük eğitimli ve yasa dışı göçmenlerin artan varlığı, kamu altyapısı üzerinde baskıyı artırmış, sosyal zararları derinleştirmiş, sağlık, kültürel ve güvenlik alanlarında sorunlara yol açmış ve yerli halk arasında güvensizlik duygusunun yaygınlaşmasına neden olmuştur. SWOT matrisi analizinde, ucuz işgücüne erişim, sınır ötesi iletişim ağlarının genişlemesi ve mal-hizmet talebindeki artış gibi fırsatlar tespit edilirken; demografik yapının değişimi, mesleki tekelcilik, suç oranlarındaki yükseliş, döviz çıkışı ve sosyal sermayenin azalması gibi ciddi tehditler de ortaya konmuştur. Sonuç olarak, araştırma şeffaf göç politikalarının oluşturulması, adanın kalkınma ihtiyaçlarına uygun göçmen çekilmesi, kültürel eğitim programlarının yaygınlaştırılması ve sosyal adaletin gözetilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze, from a sociological perspective, the multidimensional role and effects of international migrants on the social development process in Qeshm Island. The study's primary focus is to identify the strengths, weaknesses, opportunities, and threats (SWOT) arising from the presence of migrants across various dimensions of social development, and to paint a realistic picture of the current situation using semi-structured interviews and the Delphi method. Research findings indicate that migrants, particularly investors and skilled labor, have made positive contributions in areas such as revitalizing the labor market, developing technical professions, and providing labor supply. In contrast, the increasing presence of poor, low-educated, and undocumented migrants has heightened pressure on public infrastructure, deepened social harms, led to problems in health, cultural, and security sectors, and caused a widespread feeling of insecurity among the local population. The SWOT matrix analysis identified opportunities such as access to cheap labor, expansion of cross-border communication networks, and increased demand for goods and services. However, it also revealed serious threats including demographic shifts, occupational monopolization, rising crime rates, foreign exchange outflow, and a decrease in social capital.