Programlanmış hücre ölümü süreçlerine ilişkin verilerin küresel dağılımına ilişkin biyoinformatik bir yaklaşım
A bioinformatic approach to the global distribution of data on programmed cell death processes
  1. Tez No: 972013
  2. Yazar: FATIMA HAMIDZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE YÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Programlanmış hücre ölümü, çok hücreli canlılarda hücresel dengeyi sağlamak için gereksiz veya hasarlı hücrelerin denetimli biçimde ortadan kaldırılmasını sağlayan yaşamsal bir süreçtir. Hücre ölümü üç ana başlıkta incelenmektedir: zar bütünlüğünün bozulduğu ve genellikle hastalıkla ilişkili olan nekroz, genetik olarak denetlenen apoptoz, ve hücrenin kendi içeriğini parçalayarak yeniden kullanımını sağlayan otofaji. Ayrıca, nekroptoz adı verilen ve denetimli olmasına rağmen iltihabi yanıta yol açan bir ölüm biçimi de özellikle kanser ve bağışıklık süreçleri bağlamında önem taşımaktadır. Bu çalışmada, programlanmış hücre ölümü türlerinin embriyogenez süreciyle bağlantılı küresel dağılımı incelenmiş, elde edilen veriler biyoinformatik yaklaşımlar ile detaylandırılmıştır. Veriler üzerinde korelasyon analizi, ısı haritası, temel bileşen analizi (PCA) ve yıllara göre dağılım incelemesi yapılmış; analizlerde R yazılımı ve Prism 9.0 programı kullanılmıştır. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde, apoptoz ve embriyogenez başlıkları ile ilişkili makale/yıl verileri arasında yüksek düzeyde pozitif bir korelasyon (p<0.01) saptanmıştır. Otofaji ile embriyogenez arasında da anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunurken (p<0.05), piroptoz ve nekroptoz için ilişkilerin daha sınırlı düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Sonuçlar, apoptoz ve otofajinin gelişimsel süreçlerdeki düzenleyici rollerinin daha güçlü biçimde incelendiğini ve bu alanlarda makale sayılarının doygunluğa ulaştığını göstermektedir. Buna karşılık, nekroptoz ve piroptoz ile ilgili yayınların görece daha az olması, bu mekanizmaların daha yakın dönemde tanımlanmış olmasından ve embriyogenezle ilişkilerinin henüz yeterince araştırılmamış olmasından kaynaklanabilir. Çalışma, yalnızca mevcut verilerin küresel dağılımını ortaya koymakla kalmamış; aynı zamanda bilimsel ilginin hangi alanlarda yoğunlaştığını, hangi mekanizmaların görece geri planda kaldığını da göstermiştir. Bu yönüyle araştırma, gelişimsel biyoloji alanında yeni soruların ve hipotezlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Programmed cell death is a vital process that ensures cellular balance in multicellular organisms by eliminating unnecessary or damaged cells in a controlled manner. Cell death is generally classified into three main categories: necrosis, characterized by disruption of membrane integrity and mostly associated with pathological conditions; apoptosis, a genetically regulated process; and autophagy, in which the cell degrades its own components for recycling. In addition, necroptosis, a regulated form of cell death that nevertheless induces inflammation, has gained particular importance in the context of cancer and immune responses. In this study, the global distribution of programmed cell death mechanisms in relation to embryogenesis was examined, and the data were elaborated through bioinformatic approaches. Statistical evaluations included correlation analysis, heat mapping, principal component analysis (PCA), and temporal trend assessment, conducted using R software and GraphPad Prism 9.0. The analyses revealed a strong positive correlation between the data related to the article/year ofapoptosis and embryogenesis titles (p<0.01). A significant positive association was also observed between autophagy and embryogenesis (p<0.05), while the correlations for pyroptosis and necroptosis remained more limited. The results indicate that the regulatory roles of apoptosis and autophagy in developmental processes have been more extensively investigated, with publication counts in these areas approaching saturation. In contrast, the relatively lower number of studies on necroptosis and pyroptosis may be attributed to their more recent identification and the limited exploration of their roles in embryogenesis. Overall, this study not only highlights the global distribution of research on programmed cell death mechanisms but also provides insight into the scientific areas of greater interest and those that remain underexplored. In this respect, the findings contribute to the formulation of new questions and hypotheses in developmental biology.