Syntheses of polymers using activated s-triazines and an investigation of s-triazine thermal rearrangement
Aktif s-triazinler kullanılarak polimer sentezi ve striazinlerin termal yer değiştirmesinin incelenmesi
  1. Tez No: 972052
  2. Yazar: EMİR HAKAN ŞAMAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Kimya, Polymer Science and Technology, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Polisiyanüratlar son derece dikkate değer uygulama potansiyeline sahiptir ve derinlemesine araştırılmalıdır. Bu çalışma, eriyik polikondenzasyon için yeni bir s-triazin monomerinin sentezine odaklanmıştır. Aktif s-triazin olarak adlandırılan bu monomer, ticari olarak temin edilebilen başlangıç maddelerinden iki adımda sentezlenmiştir. Aktif s-triazin, bazik bir katalizör eşliğinde ve düşürülmüş basınç altında bisfenol A ile polimerleştirilmiştir. İlk polimerleşmelerde gözlenen termal yer değiştirme, daha sonra ayrıntılı olarak incelenmiştir. s-Triazinlerin termal yer değiştirme reaksiyonu, termal maruziyet deneyleri, enstrümantal analizler ve kinetik çalışmalar aracılığıyla araştırılmıştır. Polisiyanüratlarda bu yer değiştirmeyi baskılamak amacıyla, bazik katalizör varlığında daha düşük sıcaklıkta çözelti polimerizasyonu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Polycyanurates hold remarkable potential applications and are worth in-depth research. The study focused on synthesizing a novel s-triazine monomer for the melt polycondensation. The monomer, activated s-triazine, was synthesized in two steps from commercially available starting materials. Activated s-triazine was polymerized with bisphenol-A under reduced pressure in the presence of a basic catalyst. Initial polymerizations were found to show thermal rearrangement, which was further investigated. The thermal rearrangement reaction of s-triazines was studied through thermal exposure experiments, instrumental, and kinetic analyses. To suppress the thermal rearrangement in polycyanurates, solution polymerization at a lower temperature was performed with activated s-triazine in the presence of a basic catalyst.