Energy efficiency applications in industry
Endüstride enerji verimliliği uygulamaları
  1. Tez No: 972069
  2. Yazar: MERVE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜÇLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Enerji Ajansı tarafından sıklıkla“ilk yakıt”olarak tanımlanan enerji verimliliği, mevcut ekipmanların daha verimli tasarımlarla çalıştırılması, verimli ekipmanlarla değiştirilmesi ve yeni teknolojilerin kullanılması sayesinde tesislerin daha az enerjiyle daha fazla üretim yapmasını sağlar. Bu tezde, bir Gıda ve İçecek (G&I) tesisinde mevcut soğutma ekipmanları için yapılan ölçümler sonucunda Enerji Verimliliği Önlemleri (EVÖ) önerileri belirlenmiş ve bu önerilerin sağlayacağı tasarruflar hesaplanmıştır. Soğutma sisteminin verimliliğini değerlendirmek ve performansını optimize etmek amacıyla çeşitli ölçüm ve kontroller gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümler, sistemin çalışma şekli hakkında detaylı bilgiler sunarak gerekli ayarlamaların yapılmasına ve sistemin daha verimli çalışmasına olanak sağlamıştır. Tesisin soğutma sisteminin verimliliğini hesaplamak için su sıcaklıkları, debi, basınç ve enerji tüketimi gibi parametreler ölçülmüştür. Soğutma sistemindeki mevcut soğutucuların, sistemin genel verimliliğini artırmak için değişken hızlı sürücülerle donatılmış daha yeni, yüksek verimli modellerle değiştirilmesi önerilmektedir. Performans değerlendirmesine göre, önerilen konfigürasyonun mevcut sistemin güç tüketiminin (176 kW) yaklaşık %45,15'ini tasarruf edeceği tahmin edilmektedir. Bu değer, güç talebindeki azalma (79,46 kW) mevcut sistemin güç tüketimine bölünerek ve 100 ile çarpılarak hesaplanmıştır. Bu iyileştirme, yüksek verimli soğutucunun uygulanmasının elektrik talebini neredeyse yarı yarıya azaltacağını ve maliyet azaltma ve sürdürülebilirlik hedeflerini desteklerken önemli ölçüde operasyonel enerji tasarrufu sağlayacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency, often referred to as the first fuel by the International Energy Agency, allows facilities to produce more with less energy by operating existing equipment with more efficient designs, replacing them with efficient equipment and using new technologies. In this thesis, Energy Efficiency Measures (EEM) suggestions for existing cooling equipment in a Food and Beverage (F&B) facility were determined by the measurements made and the savings that these recommendations will provide were calculated. In order to evaluate the efficiency of the cooling system and optimize its performance, various measurements and controls were carried out. These measurements provide detailed information about the operation of the system, allowing the necessary adjustments to be made and the system to operate more efficiently. In order to calculate the efficiency of the facility's cooling system, water temperatures, flow, pressure and energy consumption parameters were measured. It is recommended that the existing chillers in the cooling system be replaced with newer, high-efficiency models equipped with variable-speed drives to increase the system's overall efficiency. According to the performance assessment, the proposed configuration is projected to save approximately 45.15% of the current system's power consumption (176 kW), calculated by dividing the reduction in power demand (79.46 kW) by the current system's power consumption and multiplying by 100. This improvement indicates that implementing the high-efficiency chiller will reduce electricity demand by nearly half, delivering substantial operational energy savings while supporting cost reduction and sustainability objectives.