Blockchain technology in the construction industry: Implications on contract management
İnşaat sektöründe blokzincir teknolojisi: Sözleşme yönetimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 972086
  2. Yazar: AHMET KARACIĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte, inşaat sektöründe kurumsal rekabet gücünü artırmak için inovasyon hayati bir önem kazanmıştır. Bu ilerlemeye rağmen, sözleşme yönetimi hâlâ yetersiz bilgi paylaşımı, ödeme gecikmeleri ve tedarik zinciri verimsizlikleri gibi sorunlarla engellenmektedir. Blokzincir teknolojisi, inşaat sözleşmelerinin yönetimi için dönüştürücü bir paradigma sunarak bu sorunlara umut vadeden bir çözüm teşkil etmektedir. Bu çalışma, blokzincir teknolojisinin inşaat sözleşme yönetimine etkisini incelemekte ve bu teknolojinin uygulamasını kolaylaştıracak stratejileri araştırmaktadır. Kapsamlı bir literatür taraması yoluyla, paydaşların kararlılığı, regülasyonlar, teknolojik altyapı ve yönetsel unsurlar gibi entegrasyonu etkileyen kritik faktörler belirlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak, söz konusu faktörler arasındaki etkileşimleri ortaya koyan öncül bir çerçeve geliştirilmiştir. Ardından, ilgili deneyime sahip, özenle seçilmiş katılımcılarla bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak analiz edilmiş ve bulguların geçerliliğini sağlamak amacıyla bir odak grup çalışması yürütülmüştür. Çalışma, inşaat sözleşme yönetiminde blokzincir teknolojisinin benimsenmesini yönlendirecek stratejik bir yol haritası ile sonuçlanmakta; kapsamlı bir bakış açısı sunmakta ve uygulamaya yönelik pratik stratejik önerilerde bulunmaktadır. Çıktıların özgünlüğü, blokzincir destekli inşaat sözleşme yönetimine odaklanmasında yatmakta ve önceki ülke-odaklı ya da kullanım senaryosu sınırlı yol haritalarından bu yönüyle ayrılmaktadır. Bulgular, sektörün olgunlaşmamış olmasının, gelişmiş dijital çözümlerle entegrasyon motivasyonuna sahip şirketleri blokzincir teknolojisini uygulamaktan alıkoymadığını ortaya koymaktadır. Blokzincir teknolojisi, özellikle veri yönetimi, izleme ve bilgi paylaşımı süreçlerini geliştirerek daha bilinçli karar verme süreçlerine olanak sağlamakta ve bu sayede genel endüstri verimliliğini artırma potansiyelini ortaya koymaktadır. Blokzincir teknolojisinin potansiyelini ortaya koyarak ve kritik faktörleri analiz ederek, bu çalışma uygulamayı düşünen kuruluşlar için değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As digital transformation accelerates, innovation has become vital for enhancing organizational competitiveness in the construction industry. Despite this progress, contract management remains hindered by inadequate information sharing, payment delays, and supply chain inefficiencies. Blockchain technology offers a promising solution, introducing a transformative paradigm for managing construction contracts. This study investigates the impact of blockchain technology implementation on construction contract management and explores strategies to facilitate its implementation. Through a comprehensive literature review, the research identified critical factors influencing its integration including stakeholder commitment, regulatory issues, technological infrastructure and managerial aspects. Based on these insights, an initial framework is developed to illustrate the interactions among these factors. A questionnaire survey is then conducted with selectively targeted participants with relevant experience. The collected data is analyzed using Structural Equation Modeling (SEM) and a focus group study is conducted to validate the findings. The study culminates in a strategic roadmap designed to guide the adoption of blockchain technology in construction contract management which offers a comprehensive perspective and provides practical strategic recommendations. Its key novelty lies in its specific focus on blockchain-enabled construction contract management, distinguishing it from prior country-specific or use-case-limited roadmaps. Findings reveal that the immature industry does not deter motivated companies from implementing blockchain technology driven by the integration of advanced digital solutions. Blockchain technology primarily enhances data management, monitoring, and knowledge-sharing processes, enabling more informed decision-making which highlights its potential to improve overall industry efficiency. By exploring blockchain's potential and revealing the critical factors, this research provides valuable insights for organizations considering its implementation.