Dijital vatandaşlığın belediyelerdeki hizmet kalitesi üzerindeki etkisinde yerel katılımının aracılık rolü
The mediating role of local participation in the effect of digital citizenship on service quality in municipalities
  1. Tez No: 972112
  2. Yazar: TOLGAHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital vatandaşlığın belediye hizmetlerinin kalitesiyle ilgili algı düzeyi üzerindeki etkisini ve bu etkide yerel katılımın aracılık rolünü incelemektir. Araştırma, nicel yöntemler ve ilişkisel tarama deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde çevrimiçi anket formları aracılığıyla Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Amasya, Samsun, Sinop ve Trabzon illerinde ikamet eden 400 kişiden veri elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, dijital vatandaşlığın belediye hizmetlerinin kalitesiyle ilgili algı düzeyi üzerinde ve bireylerin yerel katılım davranışları üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkisi bulunmaktadır. Ayrıca, yerel katılım davranışlarının belediye hizmetlerinin kalitesi algısı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Yerel katılımın, dijital vatandaşlığın belediye hizmetlerinden memnuniyet üzerindeki etkisinde tam aracılık rolü oynadığı görülmüştür. Bu durum, bireylerin dijital vatandaşlık kapsamında dijital araçları kullanmalarının doğrudan belediyeye yönelik memnuniyetlerini değil, öncelikle yerel yönetime katılımlarını artırdığını ve bu katılımın da belediye hizmetlerinden memnuniyet düzeyini yükselttiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of digital citizenship on the perceived quality of municipal services and the mediating role of local participation in this effect. The research was conducted using quantitative methods and a relational screening model. Data were collected through online survey forms from 400 residents living in the provinces of Amasya, Samsun, Sinop, and Trabzon in the Black Sea Region. The collected data were analyzed using the SPSS software. According to the research findings, digital citizenship has a positive and significant effect on both the perceived quality of municipal services and individuals' local participation behaviors. Additionally, it was found that local participation behaviors have a positive and significant effect on the perception of the quality of municipal services. It was observed that local participation plays a full mediating role in the effect of digital citizenship on satisfaction with municipal services. This indicates that individuals' use of digital tools within the scope of digital citizenship does not directly increase their satisfaction with the municipality; rather, it primarily enhances their participation in local governance, which in turn raises their satisfaction level with municipal services.