Using six thinking hats method as creativity trigger for requirements elicitation: A study with elicitation workshop and large language models
Altı düşünme şapkası yönteminin gereksinim belirlemek için yaratıcılık tetikleyicisi olarak kullanımı: Gereksinim belirleme çalıştayı ve büyük dil modelleriyle bir çalışma
- Tez No: 972113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAY ÖZGÖVDE, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA BAŞAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Gereksinim belirleme, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün kritik bir aşamasıdır ve bu süreçte, yüksek kaliteli ve yaratıcı gereksinimlerin kullanıcı ihtiyaçları ve proje hedefleriyle yakından uyumlu bir şekilde oluşturulabilmesi için paydaşlar arasında etkili iletişim ve iş birliği esastır. Ancak, paydaşlar genellikle ihtiyaçlarını net bir şekilde ifade etmekte zorlanırlar. Paydaşların farklı geçmişlerden gelmesi durumunda bu zorluk daha da artar ve iletişim engelleri, ortak yaratım sürecini zorlaştırır. Altı Şapkalı Düşünme yönteminin kullanılması, paydaş iletişimi ve iş birliği sorunlarını ele almak için faydalı bir yaklaşımdır. Bu çalışma, Altı Şapkalı Düşünme yöntemini kullanarak gerçekleştirilen gereksinim belirleme atölyelerindeki deneyimlerimizi sunmakta, karşılaşılan zorluklara ve elde edilen içgörülere vurgu yapmaktadır. Ayrıca, Altı Şapkalı Düşünme yöntemini LLM'lerle uygulamayı, farklı modeller kullanarak ve çeşitli yönlendirme teknikleri ve mimarilerden faydalanarak araştırıyoruz. Yöntemimiz, Altı Şapkalı Düşünme tekniğinin gereksinim belirleme sürecine sistematik ve tekrarlanabilir bir şekilde uygulanmasını önermektedir. Bulgularımız, Büyük Dil Modellerinin Altı Şapkalı Düşünme yaklaşımıyla gereksinim belirleme amacıyla kullanılabileceğini, yaratıcı ve bağlama uygun gereksinimler üretebildiklerini, farklı bakış açılarını ortaya koyabildiklerini ve paydaşlar tarafından gözden kaçırılabilecek boşlukların analistler tarafından tespit edilmesine yardımcı olabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Requirement elicitation is a critical phase in the software development lifecycle, where effective communication and collaboration among stakeholders are essential for generating high-quality and creative requirements that align closely with user needs and project goals. A major challenge arises because stakeholders frequently struggle to clearly express their needs. This difficulty is increased when stakeholders come from diverse backgrounds, leading to communication barriers that hinder co-creation. Utilizing the Six Thinking Hats method is a beneficial approach to address stakeholder communication and collaboration. This work presents our experience conducting requirement elicitation workshops using the Six Thinking Hats method, highlighting the challenges faced and offering insights. Furthermore, we investigate applying the Six Thinking Hat method with LLMs for the requirement elicitation process by using various models and employing different prompting techniques and architectures. Our methods suggest a systematic and repeatable approach to applying the Six Thinking Hats technique in the requirements elicitation process. Our results indicate that LLMs can be used for six thinking hat requirements elicitation, as they generate creative and relevant requirements, highlight diverse perspectives, and help analysts identify gaps that may missed by stakeholders.