Allium cepa'da mankozeb fungusitinin teşvik ettiği çok yönlü toksisiteye karşı üzüm çekirdeği ekstraktının koruyucu rolü
Protective role of grape seed extract againstmultifaceted toxicity induced by mancozebfungicide in allium cepa
- Tez No: 972125
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada mankozeb fungusitinin Allium cepa L.'da teşvik ettiği çok yönlü toksisite ve bu toksisiteye karşı üzüm çekirdeği ekstraktının (ÜÇE) koruyucu rolü araştırılmıştır. Çeşitli fizyolojik (çimlenme, kök uzaması, ağırlık), sitogenetik [mitotik indeks (MI), mikronukleus (MN), kromozomal anormallikler), biyokimyasal [malondialdehit (MDA), prolin, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), klorofil] ve anatomik (meristematik hücre hasarları) parametreler toksisitenin belirlenmesinde indikatör olarak kullanılmıştır. Ayrıca Comet tahlili ile DNA hasarının boyutu araştırılmıştır. Çalışmada mankozebin 150 mg/L, ÜÇE'nin ise 465 ve 930 mg/L dozları kullanılmıştır. A. cepa bulbları çeşme suyu ile çimlendirilen kontrol (Grup I) ve ÜÇE (Grup II ve III), mankozeb (Grup IV) ve mankozeb+ÜÇE (Grup V ve VI) ile çimlendirilen uygulama grupları olmak üzere 6 gruba ayrılmıştır. Çimlenme periyodu sonunda kök ve yapraklar toplanmış, analiz ve ölçümler için hazırlanmıştır. Sonuçta en yüksek fizyolojik parametre değerleri ile en düşük sitogenetik (MI hariç) ve biyokimyasal parametre değerleri kontrol grubunda belirlenmiştir. Mankozeb uygulaması çimlenme, kök uzaması, ağırlık, MI ve klorofil miktarlarında anlamlı düzeyde (p<0,05) azalmaya ve MN sıklığı, kromozomal anormallik, MDA düzeyi ve prolin düzeyleri ile SOD ve KAT aktivitelerinde ise anlamlı artışlara (p<0,05) neden olmuştur. Mankozeb ile birlikte iki farklı dozda ÜÇE uygulaması ise mankozeb toksisitesini tersine çevirerek, incelenen tüm parametre değerlerinde iyileşme sağlamıştır. Bu iyileşmede ÜÇE'nin içeriğindeki kuersetin, rezveretrol ve gensitik asit gibi 16 farklı fenolik bileşik rol oynamaktadır. Ayrıca iyileşme ÜÇE'nin 930 mg/L dozunda daha belirgindir. Comet tahlili baş DNA yüzdesinde azalma ve kuyruk DNA yüzdesinde artışı göstererek, DNA hasarını ortaya koymuştur. Mankozeb en yükseği fragment olmak üzere 7 farklı kromozomal anormalliği ve 4 farklı meristematik hücre hasarını teşvik etmiştir. Sonuç olarak, mankozebin yüksek dozunun hedef olmayan organizma A. cepa'da çok yönlü toksisiteye neden olduğu, ÜÇE'nin ise bu toksisiteyi tersine çevirerek, koruma sağladığı anlaşılmıştır. Bu nedenle ÜÇE pestisit toksisitesinin azaltılmasında“toksisite sınırlayıcı”bir besin olarak günlük diyette tüketilebilir. Ayrıca pestisit uygulanmalarında hedef organizmalar için en toksik, fakat hedef olmayan organizmalar için ise toksik olmayan dozların belirlenmesi oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the multifaceted toxicity induced by mancozeb fungicide in Allium cepa L. and the protective role of grape seed extract (GSE) against this toxicity were investigated. Various physiological (germination, root elongation, weight), cytogenetic [mitotic index (MI), micronucleus (MN), chromosomal abnormalities (CAs)], biochemical [malondialdehyde (MDA), proline, superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), chlorophyll] and anatomical (meristematic cell damage) parameters were used as indicators to determine toxicity. The extent of DNA damage was also investigated by Comet assay. Doses of 150 mg/L of mancozeb and 465 and 930 mg/L of UCE were used in the study. A. cepa bulbs were divided into 6 groups as control (Group I) germinated with tap water and treatment groups germinated with UCE (Groups II and III), mancozeb (Group IV) and mancozeb+UCE (Groups V and VI). At the end of the germination period, roots and leaves were collected and prepared for analysis and measurements. After all, the highest physiological parameter values and the lowest cytogenetic (except MI) and biochemical parameter values were determined in the control group. Mankozeb treatment caused significant decreases (p<0,05) in germination, root elongation, weight, MI and chlorophyll content and significant increases (p<0,05) in MN frequency, CAs, MDA level, proline levels, SOD and CAT activities. Co-administration of two different doses of UCE with mankozeb reversed the toxicity of mankozeb and improved all parameters examined. In this improvement, 16 different phenolic compounds such as quercetin, resveretrol and gensitic acid in UCE play a role. Moreover, the improvement was more pronounced at the 930 mg/L dose of UCE. Comet assay showed a decrease in the percentage of head DNA and an increase in the percentage of tail DNA, indicating DNA damage. Mancozeb induced 7 different CAs, the highest of which was fragmentation, and 4 different meristematic cell damage. In conclusion, it was found that high doses of mancozeb caused multifaceted toxicity in the non-target organism A. cepa, while UCE reversed this toxicity and provided protection. Therefore, UCE can be consumed in the daily diet as a“toxicity limiting”food in reducing pesticide toxicity. In addition, it is very important to determine the most toxic doses for target organisms but non-toxic doses for non-target organisms in pesticide applications