Oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirme tasarımının üniversite öğrencilerinin akademik başarıları ve algı düzeylerine etkisi
The effect of a gamification-supported formative assessment design on university students' academic achievement and perception levels
- Tez No: 972200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
Özet
Öğretimde önemli bir rol oynayan biçimlendirici değerlendirme ile öğrencilerin motivasyonunu artırarak süreci ilgi çekici kılan, öğrencileri daha fazla çalışmaya teşvik eden oyunlaştırma tasarımının birlikte kullanılmasının öğretim sürecini daha verimli kılacağı düşünülmektedir. Bu doğrultuda biçimlendirici değerlendirme tasarımının oyunlaştırılmasının öğrencilerin akademik başarısı ve algı düzeyine etkisinin incelenmesi çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Önce nicel yöntemin ardından nitel yöntemin birbirini tamamlayacak biçimde sıralı bir şekilde kullanıldığı bu çalışmada“Açımlayıcı Sıralı Karma Yöntem”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören lisans öğrencileri arasından“Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme”dersine kayıtlı olma durumuna göre seçilmiştir. 35'i deney grubunda 87'si kontrol grubunda yer alan toplamda 122 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hem deney grubunda hem de kontrol grubunda biçimlendirici değerlendirme yöntemi kullanılarak öğretim süreci tasarlanırken buna ek olarak deney grubunda biçimlendirici değerlendirmenin yanı sıra bir oyunlaştırma tasarımı eşliğinde süreç yürütülmüştür. Öğretim süreci başında ve sonunda öğrencilere uygulanmak üzere ön test ve son test niteliğinde iki adet başarı testi ve bir adet algı ölçeği geliştirilmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı testinden ve algı ölçeğinden elde ettiği ön test ve son test puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Yapılan analizler neticesinde oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirmenin öğrencilerin akademik başarılarına olumlu yönde bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin web destekli biçimlendirici değerlendirmeye yönelik algıları incelendiğinde ise öğrencinin yer aldığı grubun ve cinsiyetin algı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler incelendiğinde ise oyunlaştırmaya yönelik düşüncelerinin olumlu olduğu görülmüştür. Bu bulgulardan hareketle geliştirilen oyunlaştırma destekli biçimlendirici değerlendirme tasarımının uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlgili çalışma ile biçimlendirici değerlendirmenin oyunlaştırma ile birlikte kullanılmasının öğretim sürecini daha etkili kılması ve oyunlaştırılmış biçimlendirici değerlendirmenin geliştirilmesi ve uygulanması hakkında ayrıntılı bilgiler içermesi bakımından literatüre katkı yapacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is believed that integrating gamification—an instructional design approach that increases student motivation, enhances engagement, and encourages further effort—with formative assessment, which plays a critical role in education, can improve instructional effectiveness. Accordingly, the aim of this study is to examine the impact of implementing a gamification design alongside formative assessment on students' academic achievement and perception levels. This research employed an Explanatory Sequential Mixed Methods design, in which the quantitative phase was followed by a qualitative phase to complement the findings. The study group consisted of undergraduate students enrolled in the course“Measurement and Evaluation in Education”during the Spring semester of the 2023–2024 academic year at a public university located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey. The study was conducted with a total of 122 students, 35 of whom were in the experimental group and 87 in the control group. While the instructional process in both groups was conducted using formative assessment methods, an additional gamification design was applied only in the experimental group alongside formative assessment. Two achievement tests (pre-test and post-test) and one perception scale were developed and administered at the beginning and end of the instructional period. The pre- and post-test mean scores obtained from the achievement tests and perception scale were compared between the experimental and control groups. The analysis results indicated that gamification-supported formative assessment had a positive effect on students' academic achievement. Furthermore, students' perceptions of web-supported formative assessment did not significantly differ based on group assignment or gender. Qualitative data obtained from student interviews revealed generally positive opinions regarding gamification. Based on these findings, it was concluded that the developed gamification-supported formative assessment design is applicable and effective in practice. This study is expected to contribute to the literature by offering detailed insights into the integration and application of gamified formative assessment and by demonstrating how this approach can enhance the effectiveness of the teaching process.