Kırılgan narsisizm ile kaçıngan bağlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examine the relationship between vulnerable narcissism and avoidant attachment
  1. Tez No: 972233
  2. Yazar: HAMİDE BERİL RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYYÜB ENSARİ CİCERALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkin bireylerde kırılgan narsisizm düzeyi ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla 18 yaş ve üzeri 294 bireyden çevrim içi anket yoluyla veri toplanmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Kırılgan Narsisizm Ölçeği ve Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların %61,2 'si kadın, %38,8'i erkek; yaş gruplarına göre dağılımda %51,2 ile çoğunluğu 18-25 yaş grubu oluşturmaktadır. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların kırılgan narsisizm düzeylerinin (X̄=22) düşük düzeyde olduğu, yaygın bağlanma stillerinin ise sırasıyla; güvenli bağlanma (X̄=19,04), kaygılı bağlanma (X̄=16,8) ve kaçıngan bağlanma (X̄=14,6) olduğu belirlenmiştir. Cinsiyete göre yapılmış olan analizlerde, kadınların güvenli bağlanma düzeyleri erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunurken (p<0,05), erkeklerin kaçıngan bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür (p<0,05). Kırılgan narsisizm düzeylerinde ise anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Yaş gruplarına göre yapılan karşılaştırmalarda, 18-25 yaş grubundaki katılımcıların kırılgan narsisizm ve kaygılı bağlanma düzeylerinin diğer yaş gruplarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu göze çarpmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda kırılgan narsisizm düzeyi ile bağlanma stilleri arasında anlamlı ilişkiler gözlenmiştir. Özellikle kaygılı ve kaçıngan bağlanma stillerinin kırılgan narsisizm ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu bulunmuştur. Çalışmanın bireylerin bağlanma örüntüleriyle narsisistik duyarlılıkları arasındaki ilişkiyi açıklamaya katkı sunması ve ileride yapılacak çalışmalara kaynak oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between levels of vulnerable narcissism and attachment styles in adult individuals. For this purpose, data were collected from 294 individuals aged 18 and over via an online survey. A Demographic Information Form, the Vulnerable Narcissism Scale, and the Three-Dimensional Attachment Styles Scale were administered to the participants. 61.2% of the participants were female and 38.8% were male, and the majority, with 51.2% in the 18-25 age group, were distributed by age group. According to the findings, the participants' levels of vulnerable narcissism (X̄=22) were determined to be low, and the common attachment styles were secure attachment (X̄=19.04), anxious attachment (X̄=16.8), and avoidant attachment (X̄=14.6), respectively. Analyses conducted by gender revealed that women had significantly higher levels of secure attachment than men (p<0.05), while men had higher levels of avoidant attachment (p<0.05). No significant difference was found in levels of vulnerable narcissism. Comparisons made across age groups revealed that participants aged 18-25 had significantly higher levels of vulnerable narcissism and anxious attachment compared to other age groups. Studies have observed significant relationships between levels of vulnerable narcissism and attachment styles. Anxious and avoidant attachment styles, in particular, were found to be positively and significantly correlated with vulnerable narcissism. The study aims to contribute to the clarification of the relationship between individuals' attachment patterns and narcissistic sensitivity and to serve as a resource for future research.