Özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin bireyselleştirilmiş eğitim programına yönelik yeterliliklerinin incelenmesi
Examining the competencies of teachers working in the field of special education regarding the individualized education program
  1. Tez No: 972243
  2. Yazar: UHUT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, özel eğitim alanında çalışan öğretmenlerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı'na (BEP) yönelik yeterliliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Kahramanmaraş'ın merkez ilçelerinde (Onikişubat ve Dulkadiroğlu) bulunan, özel eğitim alanında çalışan 875 öğretmen oluşturmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini, amaçlı örnekleme modeli (benzeşik/homojen) ile seçilen 300 özel eğitim alanında çalışan öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın problem cümlesi ''Özel Eğitim Alanında Çalışan Öğretmenlerin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Yeterlilik Düzeyleri Nedir?'' olarak ifade edilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ile Öğretmenler için hazırlanmış BEP Yeterlik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, bağımsız örneklemler için t-testi, ikiden fazla grubun ortalamaları arasındaki farkı değerlendirmek için varyans analizi (ANOVA), gruplar arası karşılaştırmalarda varyansların homojen olup olmadığını belirlemek amacıyla levene testi uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan ölçek dört alt boyutttan oluşmaktadır. Bu boyutlar şunlardır: Hazırlık Öncesi, Hazırlık Aşaması, Aile Katılımı,Uygulama ve Değerlendirme. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin BEP yeterlilik düzeyleri genel olarak yüksektir. Cinsiyet değişkenine göre“Hazırlık Öncesi”ve“Hazırlama Aşaması”boyutlarında anlamlı farklılık bulunmuş, erkek öğretmenler daha yüksek puan almıştır. Görev süresine göre yapılan değerlendirmede, deneyim arttıkça bazı alt boyutlarda öğretmen yeterliliklerinin de arttığı saptanmıştır. Kurum türüne göre yapılan incelemede ise devlet okullarında görev yapan öğretmenlerin üç alt boyutta da özel okul öğretmenlerine göre daha yüksek yeterlilik sergilediği belirlenmiştir. Aile Katılımı alt boyutunda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bu sonuçlar, öğretmen yeterliliklerinin bireysel değişkenlerin yanı sıra mesleki deneyim ve kurumsal yapının etkilendiğini ortaya koymuştur. Bulgular doğrultusunda, hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması ve öğretmenlerin uygulama temelli desteklerle güçlendirilmesinin olumlu yönde katkılar sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the competencies of special education teachers regarding the Individualized Education Program (IEP). The research population consisted of 875 special education teachers located in the central districts of Kahramanmaraş (Onikişubat and Dulkadiroğlu). The sample of this study consisted of 300 special education teachers selected through a purposive sampling model (similar/homogeneous). The study employed a correlational screening model, a quantitative research method. The research problem was expressed as“What are the Individualized Education Program Competency Levels of Special Education Teachers?”. Data were collected using a Personal Information Form and the IEP Competency Scale prepared for Teachers. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used to determine whether the data showed a normal distribution, independent samples t-tests, analysis of variance (ANOVA) to evaluate the difference between the means of more than two groups, and the Levene test to determine whether variances were homogeneous in comparisons between groups. The scale used in the study consists of four subscales: Pre-Preparation, Preparation, Family Participation, Implementation, and Evaluation. According to the research results, teachers' IEP proficiency levels are generally high. A significant difference was found in the“Pre-Preparation”and“Preparation Phase”dimensions based on gender, with male teachers receiving higher scores. An evaluation based on tenure revealed that teacher proficiency in some sub-dimensions increased with experience. An examination based on institution type revealed that teachers working in public schools exhibited higher proficiency than private school teachers in all three sub-dimensions. No significant difference was found in the Family Involvement sub-dimension. These results demonstrate that teacher proficiency is influenced by individual variables, as well as professional experience and institutional structure. Based on the findings, it was concluded that expanding in-service training and empowering teachers with practice-based support would make positive contributions.