Afrikada deniz yoluyla mal taşımacılığı: Uygulanabilir hukuk ve uygulamaların analizi
The carriage of goods by sea in africa: analysis of aapplicable law and practices
- Tez No: 972252
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Deniz taşımacılığının uluslararası niteliği, deniz yoluyla yük taşımacılığına ilişkin düzenlemelerin acilen birleştirilmesini gerektirmektedir. Sonuç olarak, Birleşmiş Milletler ve küresel topluluk himayesinde çeşitli sözleşmeler kabul edilmiştir. Bunlar arasında en dikkat çekenler, 1978'de kabul edilen ve resmi olarak“Birleşmiş Milletler Deniz Yoluyla Eşya Taşıma Sözleşmesi”olarak bilinen Hamburg Kuralları; 2008 tarihli“Birleşmiş Milletler Deniz Yoluyla Eşyaların Tamamen veya Kısmen Uluslararası Taşınmasına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Sözleşme”(genellikle Rotterdam Kuralları olarak anılır) ve Konşimentolarla İlgili Bazı Hukuk Kurallarının Birleştirilmesine Dair Uluslararası Sözleşme'yi Değiştiren Protokol ile değiştirilen Konşimentolarla İlgili Bazı Hukuk Kurallarının Birleştirilmesine Dair Uluslararası Sözleşme'dir (Lahey/Lahey-Visby Kuralları). Afrika'da, uyumlaştırmanın sağlanması önemli bir zorluk olmaya devam etmektedir. Tarihsel olarak, Afrika Birliği Örgütü,“Afrika Deniz Taşımacılığı Şartı”olarak bilinen kıtasal bir yaklaşımı hedefleyen bir sözleşmeyi kabul etmiştir. Ancak, ulusal mevzuatlardaki önemli farklılıklar nedeniyle, sıklıkla alt-bölgesel normlar oluşturulmuştur. Bunun bir örneği, Orta Afrika alt bölgesine uygulanan CEMAC Deniz Taşımacılığı Kanunu'dur. Bu sözleşmeler, şu anda hem uygulanabilir yasalar hem de deniz taşımacılığı uygulamaları açısından çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Özellikle, uygulanabilir yasalarla ilgili zorluklar, hızla değişen bir ortama uyum sağlama ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Uygulamada, gerekli normatif ve kurumsal reformları gerçekleştirme konusunda bir tereddüt söz konusudur. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, paydaşların Afrika'da deniz yoluyla mal taşımacılığını düzenleyen yasal çerçeveleri güncellemek ve geliştirmek için iş birliğine dayalı stratejiler geliştirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The international nature of maritime transport necessitates urgent unification of regulations concerning the carriage of goods by sea. As a result, several conventions have been adopted under the auspices of the United Nations and the global community. Notable among these are the Hamburg Rules, officially known as the“United Nations Convention on the Carriage of Goods by Sea,”adopted in 1978; the“United Nations Convention on Contracts for the International Carriage of Goods Wholly or Partly by Sea”(commonly referred to as the Rotterdam Rules) from 2008; and the International Convention for the Unification of Certains Rules of Law Relating to Bills of Lading as amended by Protocol to Amend the International Convention for the Unification of Certains Rules of Law Relating to Bills of Lading the Hague/Hague-Visby Rules. In Africa, achieving harmonization remains a significant challenge. Historically, the Organization of African Unity adopted a convention aimed at a continental approach, known as the“African Maritime Transport Charter.”However, due to substantial differences in national legislations, sub-regional norms have frequently been established. An example of this is the CEMAC Maritime Transport Code, which applies to the Central African sub-region. Currently, these conventions encounter various challenges, both in terms of applicable laws and the practice of maritime transport. Specifically, the difficulties related to applicable law stem from the need to adapt to a rapidly changing environment. In practice, there is a hesitance to undertake necessary normative and institutional reforms. To tackle these challenges, stakeholders must develop collaborative strategies to update and enhance the legal frameworks governing the carriage of goods by sea in Africa.