İktisadi kalkınmada kadının rolü ve Türkiye ve Azerbaycan karşılaştırması
The Role of women in economic development and Turkey-Azerbaijan comparison
- Tez No: 97228
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İKTİSADİ KALKINMADA KADININ ROLÜ VE TÜRKİYE VE AZERBAYCAN KARŞILAŞTIRMASI Melek Memmedova İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2000 DANIŞMAN: Prof. Dr. Ergül HAN İktisadi kalkınma bir ekonomide milli gelirin artması ile beraber sosyo-kültürel yapının da gelişmesi şeklinde tanımlanabilir. İktisadi kalkınmanın yönünü ve hızını belirleyen en önemli faktör insan gücü sermayesidir. Diğer taraftan insan gücü sermayesinin önemli bir kısmını kadınlar oluşturmaktadır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç kadınların iktisadi kalkınma sürecindeki rolünün belirlenmesidir. Günümüzde teknolojik gelişme ile beraber nitelikli insan gücü ihtiyacı hızla artmaktadır. Kadınların bu hızlı gelişmeye ayak uydurması ve iktisadi kalkınmanın nimetlerinden yararlanabilmesi için piyasa şartlarına uygun bir şekilde eğitilmeleri gerekmektedir. Çünkü, kadının toplumdaki sosyo-ekonomik statüsü eğitim durumuna göre belirlenmektedir. Kadın eğitiminin toplumsal getirişi bireysel getirişinden daha fazladır. Eğitimli ve eğitimsiz kadınların iktisadi kalkınmaya etkilerinin karşılaştın İması ile bu konu daha iyi anlaşılmaktadır. Kadının toplumsal yaşamın tüm birimlerine girmek için gösterdiği çabalar ve karşılaştığı sorunlar ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre farklılık gösterse de temel sorunlar aynıdır; eğitim farklılıkları, istihdam farklılıkları, ücret farklılıkları, politik farklılıklar. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iktisadi kalkınma hakkında bilgi verilerek kalkınmada kadının rolü ele alınmaktadır. Konu içerisinde azgelişmiş ve gelişmiş ülkelere göre kadının eğitim ve istihdam durumu karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Azgelişmiş ülkelerde kadınların çoğunlukla eğitimsiz ve ücretsiz aile işçisi konumunda olması.emeklerinin GSMH değerleri içerisinde yer almaması konuyu tartışılır hale getirmiştir. Burada azgelişmiş ülkelerin bu konuda ve genel olarak kadının statüsünün yükseltilmesi konusunda gelişmiş ülkelerden örnek alabilecekleri noktalar önemlidir. İkinci bölümde gelişmekte olan bir ülke örneği olarak Türkiye'de kadının sosyal.ekonomik, kültürel ve politik durumu incelenmektedir. Türkiye'de cumhuriyetin kurulmasından bu yana kadının statüsünün yükseltilmesi konusunda atılan adımlar ve bu gün gelinen nokta ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Üçüncü bölümde ise Azerbaycan'da kadının iktisadi kalkınma sürecine etkisi ve içinde bulunulan sosyo-ekonomik şartlara rağmen kadınların aktif olarak toplumsal yaşama katılımı ele alınmaktadır. Bu bölümde ayrıca Türkiye ve Azerbaycan kadınlarının sosyo-ekonomik statüsünün bir karşılaştırması yapılmaktadır. Çalışmanın yapılma amacı, çalışma sırasında karşılaşılan sorunlar ve çalışmadan çıkan sonuçlar sonuç ve öneriler kısmında verilerek konu tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economic development can be defined as developing social and cultural structures together with increasing national income. The most important factor in determining direction and speed of economic development is human capital. On the other hand, women constitute important part of this human capital. The reason of this study is to determine the role of women in economic development process. Nowadays, together with technological development, the needs for well- qualified human capital is increasing very fast. To catch this changes and to benefit from advantages of development, women need to be educated accordingly to the market conditions. Because, the social status of women are determining in order of their education level. Social benefit of women education is more than it's personal benefit. This subject is being understand as well as comparing educated and not educated women's influence to the economic development. For the entering to all units of public life, women are facing with different efforts and problems changing in respect of countries development. But main problems are the same; educational differences, employment and payment differences, political differences. This study consist of three parts. In the first chapter, we tried to give the role of women in economic development, in frame of development measurements. In current of them have been comparatively scrutinized education and employment of women as developing and developed countries. Women of developing countries mainly illiterate and employed as unpaid family workers, the value of their works are not including to the National Income figures. So, it makes this subject discussed. Here an important point is; what can developing countries do in this subject and generally for increasing status of women with the taking lessons from developed countries' experiences. In the second chapter, we explain the social, economical, cultural and political situation of women in Turkey, as an example to the developing country. We tried to give the position of Turkish women in society and steps on this ways since establishing Turkish Republic.In the third chapter we scrutinized the women impact to the economic development process in Azerbaijan and in spite of social and economic difficulties women's active taking part to public life. Additionally, in this chapter we give comparison of women status in Turkey and Azerbaijan. We pointed out the importance of women as human capital in economic development and education of women.