Deprem parkı tasarım ilkeleri kapsamında Tokat kenti parklarının mevcut durumunun incelenmesi ve örnek bir deprem parkı tasarımı
Examination of the current situation of Tokat city parks within the scope of earthquake park design principles and a sample earthquake park design
  1. Tez No: 972281
  2. Yazar: EMİNE ZEYNEP GÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Depremler insanları can ve mal kaybına uğratan doğal afetlerdendir. Doğal afetlerden korunmanın en temelinde tedbirli kent oluşumu geçmektedir. Türkiye, deprem kuşağı bakımından 1.derece riskli bölgede yer almaktadır. Bu riskli duruma karşı alınacak önlemlerden birisi planlı kentler oluşturmaktır. Planlı kentler oluşturma sürecinde peyzaj mimarlığı açısından alınacak önlemlerin başında da açık ve yeşil alanlar kapsamında deprem parkları tesis etmek bulunmaktadır.Yapılan bu çalışmada Tokat İlinin merkezinde bulunan mahalle-semt-kent parkları, geçici iskan alanları ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi deprem parkı olma açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucuna göre; Tokat kent merkezinde bulunan mahalle-semt-kent parklarının ve geçici iskan alanlarının deprem sonrasında konaklamaya uygun olmadığı, bu alanların alt yapı ve donatı elemanlarının yetersiz olduğu, fonksiyonel olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmada, AFAD tarafından belirlenen Tokat geçici iskan alanlarından birisi olan "Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi'nin deprem parkı olarak değerlendirilmesi uygun görülmüş, bu alana yönelik deprem parkı alan kullanım önerisi hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada, bu alanda yetersiz bulunan kentsel donatı alan ve elemanları belirlenmiş, yeni tasarım fikirleri sunulmuş, böylece olası bir deprem anında depremden etkilenen insanlar için güvenli ve konforlu ortam oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışma sonucunda her ilde deprem parkı olmasının önemi ve gerekliliği vurgulanarak, geçici iskan alanlarından olan Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi elde edilen çıktıların da ilgili taraflar ile paylaşılması ve hayata geçirilmesi planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are natural disasters that cause significant loss of life and property. Precautionary urban development is the cornerstone of protecting against natural disasters. Turkey is located in a first-degree earthquake-prone zone. One of the measures to mitigate this risk is the creation of planned cities. Establishing earthquake parks within open and green spaces is a key measure to be taken from the perspective of landscape architecture during the process of creating planned cities. This study evaluated the suitability of neighborhood, district, and urban parks, temporary housing areas, and the Tokat Gaziosmanpaşa University Taşlıçiftlik Campus in the center of Tokat province for potential earthquake park status. The evaluations revealed that the neighborhood, district, and urban parks, as well as the temporary housing areas in Tokat city center, were unsuitable for post-earthquake accommodation. These areas were found to lack adequate infrastructure, equipment, and functionality. The study concluded that the Tokat Gaziosmanpaşa University Taşlıçiftlik Campus, one of the temporary housing areas designated by AFAD in Tokat, could be considered a potential earthquake park. A proposal for the use of the area as an earthquake park was developed. In addition, the study identified deficiencies in urban facilities and elements in this area and proposed new design ideas to create a safe and comfortable environment for residents affected by a potential earthquake. The study emphasized the importance and necessity of having an earthquake park in every province. Furthermore, it is planned to share the findings with relevant stakeholders and implement them for the Tokat Gaziosmanpaşa University Taşlıçiftlik Campus, a designated temporary housing area.