Beşeri sermaye ve kurumsal yapı
Human capital and institutional structure
- Tez No: 972282
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Beşeri sermaye şüphesiz eğitim, sağlık, etkinlik vb. unsurları içeren ve ülkelerin iktisadi kalkınmasına fayda sağlayan belirleyici bir olgudur. Ancak, ülkelerin iktisadi gelişimini etkileyen hukukun üstünlüğü, yolsuzluğun kontrolü, hesap verilebilirlik, hükümetin etkinliği gibi kurumsal göstergeler de vardır. Dolayısıyla, hem beşeri sermaye hem de kurumsal yapı gibi ülke ekonomilerini şekillendiren kritik faktörleri bir arada incelemek elzemdir. Bu hususta, bu tez çalışmasının amacı kurumsal yapının beşeri sermaye ilişkisini araştırmak ve politik çıkarımlar sunmaktır. Çalışma, gelişmiş 32 OECD ülkesi ve 2002-2019 dönemini kapsamaktadır ve yöntemi panel veri analizidir. Çalışmada bağımlı değişken beşeri sermaye endeksidir; bağımsız değişkenler ise kurumsal yapı endeksi (oluşturuldu), kent nüfusu, kadın iş gücüne katılım oranı, endüstride katma değer ve doğrudan yabancı yatırımlar (giren) olduğu bir model kurulmuştur. Modelde eş bütünleşme vardır. Eş bütünleşme bulgusundan sonra katsayı tahminlerini tespit etmek için MG ve PMG tahmincileri denenmiştir, ancak Hausman testi sonucunun güvenirliliğiyle PMG tahmincisinin verdiği sonuçlar dikkate alınmıştır. PMG tahmin sonuçları ise bağımsız değişkenlerin hepsindeki artışın bağımlı değişken olan beşeri sermaye endeksini de artırdığı yönündedir. Çalışmanın kritik bulgusu gelişmiş OECD ülkelerinde özellikle, kurumsal yapıyı oluşturan (ifade özgürlüğü ve hesap verebilirlik, siyasi istikrar ve şiddet/terörizm yokluğu, hükümetin etkinliği, düzenleyici kalite, hukukun üstünlüğü ve yolsuzluğun kontrolü) unsurların iyileşmesi/artması beşeri sermaye birikimine fayda sağlamaktadır. Dolayısıyla; bir ülkedeki kurumlara güvenmek, bireylerin ifade özgürlüklerinin olması, siyasi istikrarın sağlanması, hükümetin etkin ve etkili olması, hukukun üstün kılınması ve yolsuzluğu kontrol altına almak beşeri sermayeyi besleyen olgunun kurumsal yapı olduğu açıktır. Diğer taraftan, modeldeki demografik ve iktisadi göstergeler de beşeri sermaye endeksine olumlu etkisi vardır. Sonuç itibariyle, sürdürülebilir bir beşeri sermaye birikimi sağlanması için hükümetlerin kurumsal yapıyı oluşturan unsurların, demografik ve iktisadi bileşenlerin de bir arada olduğu politikalar oluşturması elzemdir.
Özet (Çeviri)
Human capital is undoubtedly a decisive factor that contributes to the economic development of countries, encompassing elements such as education, health, and productivity. However, there are also institutional indicators that influence a country's economic development, such as the rule of law, control of corruption, accountability, and government effectiveness. Therefore, it is essential to examine both human capital and institutional structure, which are critical factors shaping national economies, together. In this regard, the aim of this thesis is to investigate the relationship between institutional structure and human capital and to suggest policy implications. The study covers 32 developed OECD countries and the period 2002-2019, and the method used is panel data analysis. In the study, the dependent variable is the human capital index; the independent variables are the institutional structure index (created) and a model has been established with urban population, female labor force participation rate, value added in industry, and foreign direct investment (inflows). There is cointegration in the model. After the cointegration finding, MG and PMG estimators were tested to determine the coefficient estimates, but the results of the PMG estimator were considered due to the reliability of the Hausman test result. The PMG estimation results indicate that an increase in all independent variables also increases the dependent variable, the human capital index. The critical finding of the study is that improvements/increases in the elements that constitute institutional structure (freedom of expression and accountability, political stability and absence of violence/terrorism, government effectiveness, regulatory quality, rule of law, and control of corruption) in developed OECD countries, in particular, contribute to human capital accumulation. Therefore, it is clear that trust in institutions, freedom of expression, political stability, effective and efficient government, the rule of law, and control of corruption are the institutional structures that foster human capital. On the other hand, demographic and economic indicators in the model also have a positive effect on the human capital index. In conclusion, to achieve sustainable human capital accumulation, governments must develop policies that integrate the elements that constitute institutional structure with demographic and economic components.