Hemşirelerde çok boyutlu işte var olamama ölçeğinin geliştirilmesi ve uygulanması
Developing and applying the multidimensional presenteeism scale in nurses
  1. Tez No: 972287
  2. Yazar: YELİZ TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,“Hemşirelerde Çok Boyutlu İşte Var Olamama”ölçeğini geliştirmek amacıyla nitel ve nicel yöntemle karma tasarımda yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşamasında, nitel yöntemle 62 hemşireyle bireysel derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; görüşme verileri doğrultusunda kapsam geçerliği sağlanan 63 maddelik bir ölçek taslağı oluşturulmuştur. İkinci aşamada, ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları 1000 hemşire ile gerçekleştirilmiş ve yapılan analizler sonucunda ölçek 42 maddeye indirgenmiştir. Geliştirilen ölçek;“İşte Var Olamama Deneyimi”,“İşte Var Olamama Nedenleri”ve“İşte Var Olamama Sonuçları”olmak üzere üç boyuttan oluşmakta; nedenler ve sonuçlar boyutları ise kendi içinde üçer alt boyuta ayrılmaktadır. Ölçeğin 5'li Likert tipi ile değerlendirildiği ve Cronbach alfa katsayılarının deneyim boyutunda 0,90, nedenler boyutunda 0,84 ve sonuçlar boyutunda 0,95 olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular ölçeğin yüksek düzeyde iç tutarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmanın üçüncü aşamasında, geliştirilen ölçeğin uygulama çalışması 635 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların aldıkları puanlar incelendiğinde; işte var olamama deneyimi (24,83±6,59), nedenleri (45,74±10,78) ve sonuçları (53,67±16,46) açısından puanların orta düzeyde olduğu görülmüştür. Regresyon analizleri sonucunda, işte var olamama deneyimi boyutundaki varyansın %19,6'sı cinsiyet, eğitim durumu, görev, çalışılan birim, çalışma şekli, izin alma sıklığı, işte var olamama sıklığı, yöneticinin adaletli olma durumu ve işte var olamama durumunda yedek kişi varlığı değişkenleriyle açıklanmıştır. İşte var olamama nedenleri boyutunun sorumluluk duygusu alt boyutu varyansın %3,8'ini, iş yükü ve çalışma koşulları %25,3'ünü, cezalandırılma kaygısı %8,1'ini ve işte var olamama sonuçları boyutunun performans ve verim eksikliği %9,7'sini, mesleki mutsuzluk ve yorgunluk %14,5'ini, zihinsel zayıflık %8,7'sini açıklamıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda,“Hemşirelerde Çok Boyutlu İşte Var Olamama Ölçeği”nin hem geçerli hem de güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin her bir boyutu ayrı olarak analiz edildiğinden, hem bütüncül bir ölçme aracı olarak hem de İşte Var Olamama Deneyimi, Nedenleri ve Sonuçları olmak üzere üç bağımsız ölçek şeklinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a mixed design, using both qualitative and quantitative methods, to develop a“Multidimensional Presenteeism in Nurses”scale. In the first phase of the study, individual, in-depth interviews were conducted with 62 nurses using qualitative methods. A 63-item scale draft, with content validity established based on the interview data, was developed. In the second phase, validity and reliability studies were conducted with 1,000 nurses, and following analyses, the scale was reduced to 42 items. The developed scale consists of three dimensions:“Experience of Presenteeism at Work,”“Reasons for Presenteeism at Work,”and“Consequences of Presenteeism at Work.”The causes and consequences dimensions are further divided into three sub-dimensions. The scale was assessed using a 5-point Likert-type scale, and Cronbach's alpha coefficients were 0.90 for the experience dimension, 0.84 for the causes dimension, and 0.95 for the consequences dimension. These findings indicate that the scale has a high level of internal consistency. In the third phase of the study, an application study of the developed scale was conducted with 635 nurses. Participants' scores were found to be moderate in terms of presenteeism (24.83±6.59), its causes (45.74±10.78), and its consequences (53.67±16.46). Regression analyses revealed that 19.6% of the variance in the presenteeism experience dimension was explained by variables such as gender, educational status, position, unit, work type, frequency of leave, frequency of presenteeism, manager's fairness, and the presence of a backup person in case of presenteeism. The sense of responsibility sub-dimension of the reasons for presenteeism dimension explained 3.8% of the variance, workload and working conditions 25.3%, anxiety about punishment 8.1%, and the lack of performance and productivity sub-dimension of the consequences of presenteeism dimension explained 9.7%, professional unhappiness and fatigue 14.5%, and mental weakness 8.7%. Based on the findings, the“Multidimensional Presenteeism Scale for Nurses”was determined to be both a valid and reliable measurement tool. Because each dimension of the scale was analyzed separately, it can be used both as a holistic measurement tool and as three independent scales: Experience of Presenteeism, Causes, and Consequences.