Standartlaştırılmış inovasyon yönetim sistemleri, inovasyon çift yönlülüğü ve inovasyon yeteneğinin inovasyon performansı üzerinde etkisi
The effect of standardized innovation management systems, innovation ambidexterity and innovation capability on innovation performance
  1. Tez No: 972289
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin hızlı değişimi ve artan küresel rekabet, organizasyonları inovasyona odaklanmaya zorlamaktadır. Bir zamanlar sektöründe lider olan teknoloji devlerinin artık rekabette geri kalması, bu zorunluluğun somut bir göstergesidir. Organizasyonlar sürdürebilir büyüme ve rekabet avantajını sağlamak için mevcut ürün, hizmet ve süreçlerinin iyileştirerek mevcut pazar paylarını ve karlılıklarını artırmaya çalışmalı, aynı zamanda yeni teknolojiler kullanarak yeni ürün, hizmet ve süreçler geliştirerek gelecekteki yeni pazar ve değişen müşteri beklentilerine cevap vermelidirler. Bu bağlamda, inovasyon çift yönlülüğü, şirketlerin sürdürülebilir büyümeyi sağlamalarında kilit bir rol oynamaktadır. İnovasyon çift yönlülüğü, kısa vadeli başarıya odaklanan geliştirici (exploitative) inovasyon faaliyetleri ile uzun vadeli başarıyı hedefleyen keşifsel (exploratative) inovasyon faaliyetlerinin bir arada yürütülmesini gerektirir. Ayrıca, günümüzün hızla değişen piyasa koşullarında şirketler, sürdürülebilir rekabet avantajı elde edebilmek amacıyla inovasyon performanslarını artırmaya her geçen gün daha fazla odaklanmaktadır. Sürdürülebilir yüksek inovasyon performansının nasıl sağlanacağı literatürde ilgi çeken araştırma konusu olmuştur. İnovasyonun bir süreç olduğu ve inovasyonun süreç yönetimi prensipleriyle yönetilmesi gerektiği savunulmuş, akademisyenler tarafından çeşitli inovasyon yönetim modelleri önerilmiştir. Başarılı inovasyon yönetim modellerinden hareketle ve kalite yönetim standartlarında esinlenerek inovasyon yönetim sistemleri standartları oluşturulmuştur. Bu araştırmanın amacı, standartlaştırılmış inovasyon yönetim sistemlerinin (SİYS'ler) inovasyon çift yönlülüğü, inovasyon performansı ve bunun yanı sıra inovasyon yeteneği üzerindeki etkilerini incelemektir. Literatürdeki önceki araştırmalar büyük ölçüde vaka çalışmaları üzerine odaklanmış olup, ampirik incelemelere yeterince yer verilmemiştir. Bu nedenle bu çalışma, mevcut literatürdeki önemli bir boşluğa hitap etmektedir. Araştırma kapsamında Türkiye'de 178 imalat şirketiyle bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Hipotezlerin test edilmesinde PLS-SEM yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Standartlaştırılmış İnovasyon Yönetim Sistemlerinin (SİYS'ler) inovasyon çift yönlülüğü, inovasyon yeteneği ve inovasyon performansı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, sonuçlar inovasyon yeteneği ile inovasyon performansı, inovasyon çift yönlülüğü ile inovasyon performansı arasında da pozitif ilişkiler olduğunu doğrulamaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, şirketlerin inovasyon çift yönlülüğünü, inovasyon yeteneğini ve inovasyon performansını artırmak amacıyla bir standardize inovasyon yönetim sistemi olarak ISO 56002 ilkelerini benimsemeleri önerilmektedir. Bu çalışma, SİYS'lerin inovasyon çift yönlülüğü üzerindeki etkisini ampirik olarak inceleyen literatürde bilinen ilk çalışmadır. Araştırma, yeni gelişmekte olan SİYS'ler ile inovasyon çift yönlülüğü literatürü arasında yeni bir bağ kurarak, bu alanda literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Bu bağlamda çalışma, SİYS'lerin bu perspektiften geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid pace of technological change and the intensifying global competition compel organizations to focus on innovation. The fact that technology giants, once leaders in their industries, have now fallen behind in the competitive race is a concrete indicator of this necessity. To achieve sustainable growth and maintain a competitive advantage, organizations must enhance their existing products, services, and processes to increase their current market share and profitability. At the same time, they should develop new products, services, and processes by leveraging emerging technologies to respond to future market opportunities and evolving customer expectations. In this context, innovation ambidexterity is key for companies to enable sustainable development by combining both exploitative innovation activities, which focuses on short term success and explorative innovation activities, which focuses on long term success. Moreover, in today's rapidly changing market conditions, companies are increasingly focusing on enhancing their innovation performance to achieve a sustainable competitive advantage. How to ensure sustained high innovation performance has become a compelling topic of interest in the academic literature. It has been argued that innovation is a process and should be managed in accordance with process management principles, leading scholars to propose various innovation management models. Building upon successful innovation management models and drawing inspiration from quality management standards, standardized innovation management systems have been developed. The goal of this research is to investigate the effects of standardized innovation management systems (SIMSs) on innovation ambidexterity and innovation performance and further on innovation capability. The study addresses a notable gap in the existing literature, as prior research has primarily focused on case studies rather than empirical investigations. Within the scope of the research, a survey was conducted in Türkiye with 178 manufacturing companies. The PLS-SEM method was used to test the hypotheses. The results show that SIMSs have a positive effect on innovation ambidexterity, innovation capability, and innovation performance. In addition, the results confirm a positive relationship between innovation capability and innovation performance, innovation ambidexterity, and innovation performance. According to research results, companies should follow ISO 56002 principles as a standardized innovation management system to achieve innovation ambidexterity, innovation capability, and innovation performance. This is the first known paper investigating the effect of SIMSs on innovation ambidexterity empirically. This research has provided a new link between the newly developing SIMSs and the innovation ambidexterity literature. Therefore, this study contributes to the development of the SIMSs from this perspective.