G7 ülkelerinin endüstri 4.0 performanslarının çok kriterli karar verme yöntemleriyle incelenmesi
Examination of G7 countrie's industry 4.0 performances through multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 972300
  2. Yazar: NAZUGUM SMAİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
Özet
Dünya ekonomisinin en güçlü ülkelerinin oluşturduğu G7 ülkelerinin Endüstri 4.0 performansları farklı çok kriterli karar verme yöntemleriyle incelenmiş ve bu ülkeler sıralanmıştır. Çalışmada kriter ağırlıkları NMV yöntemi ile belirlenmiştir.En önemli kriterin toplam araştırmacı sayısı olduğunu belirlenmiştir. Ardından, APLOCO yöntemi ile ülkeler sıralanmış ve Amerika Birleşik Devletleri'nin (A2) en yüksek performansa sahip olduğu, İtalya'nın (A6) ise en düşük performansa sahip olduğu görülmüştür. EDAS yöntemi de bu bulguları destekleyerek, ABD'yi en üst sırada, ardından Almanya, Japonya ve diğer ülkeleri sıralamıştır; bazı ülkelerin sıralamasında küçük farklılıklar dışında APLOCO yöntemi ile benzer sonuçlar elde edilmiştir.Daha sonra, OCRA yöntemi de ABD'yi en üst sıraya yerleştirerek, bu ülkenin Endüstri 4.0 konusundaki güçlü konumunu pekiştirmiştir. Spearman korelasyon analizi, APLOCO ve EDAS yöntemleri arasında yüksek derecede bir korelasyon olduğunu, OCRA ile de güçlü bir ilişki bulunduğunu göstermiştir. Son olarak, APLOCO, EDAS ve OCRA yöntemlerinden elde edilen sonuçlar BORDA sayım yöntemi ile birleştirilmiş ve sırasıyla ABD, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere, Kanada ve İtalya şeklinde sıralanmıştır. Genel olarak, çalışma, bu ülkelerde Endüstri 4.0 yeteneklerini artırmak için nitelikli araştırmacıların ve yenilikçiliğin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Industry 4.0 performances of the G7 countries, whichconsist of theWorld'sstrongesteconomies, havebeenexaminedusingvariousmulti-criteriadecision-makingmethods, andthesecountrieshavebeenrankedaccordingly. Inthestudy, thecriteriaweightsweredeterminedusingthe NMV method, identifyingthe total number of researchers as themostimportantcriterion. Subsequently, the APLOCO methodrankedthecountries, revealingthatthe United States (A2) had thehighestperformance, whileItaly (A6) had thelowest. The EDAS methodsupportedthesefindings, placingthe U.S. at the top, followedby Germany, Japan, andothercountries, withsimilarresultsobtainedfromthe APLOCO method, exceptforminordifferences in rankings. Next, the OCRA methodalsorankedthe U.S. at the top, reinforcingthecountry'sstrongposition in Industry 4.0. TheSpearmancorrelationanalysisindicated a highdegree of correlationbetweenthe APLOCO and EDAS methods, as well as a strongrelationshipwiththe OCRA method. Finally, theresultsfromthe APLOCO, EDAS, and OCRA methodswerecombinedusingthe BORDA countmethod, resulting in therankings of the United States, Germany, Japan, France, the United Kingdom, Canada, andItaly, respectively. Overall, thestudyemphasizestheimportance of qualifiedresearchersandinnovation in enhancingIndustry 4.0 capabilities in thesecountries.