Afetlere karşı dirençli kent oluşturmada yerel politikanın rolü: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi örneği
The role of local policy in creating a city resistant to disasters Kahramanmaraş Metropolitan Municipality example
  1. Tez No: 972311
  2. Yazar: FATMA GÖZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Doğal afetler, şehir yaşamı üzerinde hem fiziksel hem de sosyal düzeyde kalıcı etkiler yaratabilmektedir. Son yıllarda artan afet olayları, özellikle kent yönetimlerinin bu durumlara karşı önleyici ve hazırlıklı olma sorumluluğunu daha görünür hale getirmiştir. Bu çalışma, yerel yönetimlerin afetler karşısındaki dayanıklılığı artırma çabalarını anlamaya yönelik bir analiz sunmaktadır. Örnek olay olarak seçilen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi üzerinden yürütülen incelemede, belediyenin afet risklerini azaltmaya yönelik girişimleri, acil durum planlaması, kriz anı uygulamaları ve afet sonrası iyileşme süreçlerindeki yaklaşımları değerlendirilmiştir. Ayrıca, yerel düzeyde geliştirilen politikaların toplumsal farkındalık, dayanıklılık kapasitesi ve hazırlık düzeyine etkisi de araştırmanın odak noktalarındandır. Bu tez, yerel yönetimlerin sadece uygulayıcı değil, aynı zamanda stratejik planlayıcı ve toplumsal koordinasyon sağlayıcı rol üstlenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bulgular, afetlere karşı etkili bir dirençlilik modelinin ancak yerel koşullara uygun ve toplumu sürece dahil eden politikalarla mümkün olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Natural disasters can have lasting effects on urban life, both physically and socially. In recent years, the increasing number of disasters has made it clearer that city administrations have a responsibility to take preventive actions and be well-prepared. This study analyzes how local governments try to improve their resilience to disasters. Focusing on the Kahramanmaraş Metropolitan Municipality as a case study, it examines the municipality's efforts to reduce disaster risks, its emergency planning, actions during crises, and its approaches to post-disaster recovery. The study also looks at how local policies affect public awareness, preparedness levels, and community resilience. The findings suggest that local governments should not only carry out policies but also act as strategic planners and organizers of community coordination. It concludes that effective disaster resilience is only possible through policies that fit local needs and include the participation of the community.