Ortaöğretim kurumlarında sosyal kaytarma davranışlarına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' views on social loafing behaviors in secondary education institutions
  1. Tez No: 972342
  2. Yazar: EDA GÖGEBAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin sosyal kaytarma davranışına ilişkin görüşlerini; bu davranışın hangi etkinliklerde ortaya çıktığını, temel nedenlerini, okul iklimine olan etkilerini, bu davranışlara verilen tepkileri ve çözüm önerilerini incelemektir. Nitel araştırma yöntemi benimsenmiş ve durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmada okul, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş; katılımcılar ise ölçüt ve maksimum çeşitlilik örnekleme yoluyla belirlenen, Gaziantep ili Şahinbey ilçesinde bulunan bir Anadolu lisesinde görev yapan 20 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler MAXQDA programı kullanılarak görselleştirilmiş ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Kodlama, tema oluşturma ve katılımcı doğrulaması gibi güvenilirlik önlemleri titizlikle uygulanmıştır. Araştırma bulguları, sosyal kaytarma davranışlarının en çok nöbet görevleri, zümre toplantıları, kulüp çalışmaları ve ortak sınav hazırlıkları gibi iş birliğine dayalı etkinliklerde ortaya çıktığını göstermektedir. Bu davranışların temel nedenleri arasında mesleki tükenmişlik, motivasyon eksikliği, adaletsiz iş dağılımı ve iletişim sorunları öne çıkmaktadır. Katılımcılar, sosyal kaytarmanın diğer öğretmenler üzerinde iş yükü artışı, motivasyon düşüklüğü ve okul ikliminin olumsuz etkilenmesi gibi sonuçlara yol açtığını belirtmişlerdir. Bu doğrultuda, sosyal kaytarma davranışlarının önlenmesine yönelik olarak adil görev dağılımı yapılması, denetim mekanizmalarının etkinleştirilmesi, mesleki motivasyonu artıracak uygulamalara yer verilmesi ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi gibi öneriler geliştirilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin iş birliği içinde çalışmasını destekleyecek ve okul verimliliğini artıracak etkinliklerin planlanmasına yönelik önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the views of teachers working in secondary education institutions regarding social loafing behavior; specifically, in which activities this behavior occurs, its underlying causes, its effects on the school climate, the responses to these behaviors, and suggested solutions. A qualitative research method was adopted, using a case study design. The school was selected through purposive sampling, and participants were determined by criterion and maximum variation sampling, consisting of 20 teachers working at an Anatolian high school in the Şahinbey district of Gaziantep. Semi-structured interviews were conducted for data collection; the data obtained were visualized using MAXQDA software and analyzed through content analysis. Reliability measures such as coding, theme development, and participant validation were meticulously applied. The findings indicate that social loafing behavior most frequently occurs in collaborative activities such as duty shifts, departmental meetings, club activities, and joint exam preparations. The primary reasons for this behavior include professional burnout, lack of motivation, unfair distribution of work, and communication problems. Participants noted that social loafing leads to increased workload for other teachers, decreased motivation, and a negative impact on the school climate. Accordingly, recommendations were developed to prevent social loafing behaviors, including fair task distribution, activation of supervision mechanisms, implementation of practices to enhance professional motivation, and improvement of communication skills. Additionally, suggestions were made to plan activities that support teachers' collaborative work and increase school efficiency.