Fen bilgisi öğretimi amacıyla Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencileriyle yapılan farklı öğretim uygulamalarının karşılaştırılması
A Comparison of different approaches to teaching science applied to class 5 students at Ahmet Yesevi primary school for hearing-impaired children
- Tez No: 97235
- Danışmanlar: PROF. DR. UMRAN TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU FEN BİLGİSİ ÖĞRETİMİ AMACIYLA AHMET YESEVİ İŞİTME ENGELLİLER İLKÖĞRETİM OKULU 5. SINIF ÖĞRENCİLERİYLE YAPILAN FARKLI ÖĞRETİM UYGULAMALARININ KARŞILAŞTIRILMASI Keziban ŞAĞBAN Özel Eğitim Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2000 Danışman: Prof. Dr. Ümran TÜFEKÇİOĞLU Bu araştırma, İşitme Engelli öğrencilere fen bilgisi öğretimi amacıyla uygulanan farklı öğretim uygulamalarının karşılaştırılmasında, öğrencilerin öğrenme durumlarına bir etkisi olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. 1998-99 öğretim yılı ikinci yarıyılında, Eskişehir Ahmet Yesevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu 5-A smıf öğrencileri üzerinde“Tek grup öntest, sontest”nitelikli deneysel araştırma gerçekleştirilmiştir. 1998-99 öğretim yılında, 5-A sınıfında okutulacak olan fen öğretim programından üç konu seçilmiş, konular ve değerlendirme araçları eş güçlük düzeyleri tek yönlü varyans analizi ile saptanmıştır. Her bir öğretim uygulamasında işitme engelli öğrencilerde öğrenme olup olmadığım sınamak için t testi, uygulamaların karşılaştırılması için de tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma üç uygulama şeklinde düşünülmüş ve her uygulamada fen bilgisi öğretimi için farklı öğretim uygulamaları kullanılmıştır. Birinci uygulama; Öğretim programına bağlı geleneksel düzanlatımla, ikinci uygulama; öğretim programına bağlı ve öğretim materyaliyle zenginleştirilmiş düzanlatımla, üçüncü uygulama; öğretim programı doğrultusunda öğrencinin gerçek düzeyinde sadeleştirilerek desenlenmiş öğretim materyaliyle ve yaşantı ile zenginleştirilmiş öğretimle öğrencilere uygulamalar yapılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlar şunlardır: Fen öğretiminde kullanılan farklı öğretim uygulamaları kendi içlerinde karşılaştırıldığında öğrencilerin öğrenme durumları: 1. İlköğretim 5-A sınıfı işitme engelli öğrencilere fen bilgisi öğretiminde farklı öğretim uygulamalarında öğrencilerin öğrenme durumları bakımından, öğretim programı doğrultusunda öğrencinin gerçek düzeyinde sadeleştirilerek desenlenmiş öğretimmateryaliyle ve yaşantı ile zenginleştirilmiş öğretim uygulamasında daha fazla öğrenme olduğu bulunmuştur. 2. İlköğretim 5-A sınıfı işitme engelli öğrencilere fen bilgisi öğretiminde, uygulanan farklı öğretim uygulamalarında öğrencilerin öğrenme durumları bakımından, öğretim programına bağlı geleneksel düzanlatım uygulaması ile öğretim programına bağlı öğretim materyaliyle zenginleştirilmiş düzanlatım uygulamasında öğrenme olmamıştır. Fen öğretiminde kullanılan üç farklı öğretim uygulamaları kendi aralarında karşılaştırıldığında öğrencilerin öğrenme durumları; 1. En fazla öğrenmenin, öğretim programı doğrultusunda öğrencinin gerçek düzeyinde sadeleştirilerek desenlenmiş öğretim materyali ve yaşantı ile zenginleştirilmiş öğretim uygulamasında olduğu bulunmuştur. 2. Öğretim programına bağlı geleneksel düzanlatım ile öğretim programına bağlı öğretim materyaliyle zenginleştirilmiş düzanlatım uygulamasında öğrenme olmamıştır. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to compare the effectiveness of different methods for teaching science courses to hearing-impaired children. The study has been carried out in the spring term of the academic year 1 998-99 with the students of class 5-A at Ahmet Yesevi Primary School of Hearing Impaired Children. The study had“single group pre-test and a post-test design”in which the group was selected randomly. In the academic year 1998-99, three subjects were chosen form the syllabus of the science course to be covered with the group. The difficulty level of these subjects were determined through one-way analysis of variance (ANOVA). The study consists of three applications, different teaching methods were used in each application. In the first application, the subject was taught through traditional way. In the second application, traditional way was enriched with teaching materials. In the last application, teaching methods were enriched with teaching materials which were designed on the basis of students actual level regardless of the curriculum. The results of the study show the followings; Different teaching applications used in teaching science -when compared with one another- students' learning situations are as the followings: 1. It has been found that there is much more learning in teaching science to the students of the class 5-A of Primary school of Hearing impaired students in different teaching applications in terms of the students' learning situations depended on the teaching program with the use of the teaching material designed on the basis of the students' actual level and also in the teaching application enriched with life. 2. It has been discovered that there is no learning in teaching science to the students of the class 5-A of primary school of Hearing impaired students in different teaching applications in terms of the students' learning situations with the use of the traditional way depended on the teaching program and in the traditional way enriched with the teaching material depended on the teaching program. Three different teaching applications used in teaching science -as compared with one another- the students' learning situations are as the followings: IV1. It has been found that the most learning takes place -depending on the teaching program- in both the teaching application of the teaching material designed on the basis of the students' actual level and in the teaching application enriched with life. 2. It has been revealed that there is no learning in the traditional way depended on the teaching program and in the traditional way enriched with the teaching material depended on the teaching program.