Distal radius uç kırıklıkları sonrası aktivite temelli ergoterapi müdahalesinin aktiviteye katılım, ağrı ve kinezyofobi üstüne etkisinin incelenmesi
The effect of activity-based occupational therapy intervention on activity participation, pain, and kinesiophobia in individuals with distal radius fractures
- Tez No: 972361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLÜL PINAR KISA AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, distal radius uç kırığı (DRUK) tanısı alan bireylerde, gözetimli ve gözetimsiz ergoterapi müdahalelerinin aktivite katılımı, ağrı ve kinezyofobi üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya DRUK tanısına sahip 40 birey dahil edilmiştir. Bireyler randomizasyon sistemiyle, gözetimli ergoterapi müdahale grubu (n = 20) ve gözetimsiz ergoterapi müdahale grubu (n = 20) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gözetimli ergoterapi müdahale grubu; haftada 2 seans 8 haftalık aktivite temelli ergoterapi (ATE) müdahalesi alırken, gözetimsiz ergoterapi müdahale grubuna ise bu program ev programı olarak uygulandı. Her birey demografik form, Kanada Aktivite Performans Ölçeği, Görsel Analog Skala, Duruöz El İndeksi, Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Değerlendirmeler sonucunda, aktivite performansının memnuniyet alt grubunda gözetimli ergoterapi müdahale grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmıştır (p < 0,05; EB: r = -0,38 ila -0,57). Benzer şekilde, ağrı yönetimi (p < 0,05; EB: r = -0,41) ile fonksiyonellik düzeyleri açısından da gözetimli ergoterapi müdahalesinin, gözetimsiz ergoterapi müdahalesine kıyasla anlamlı üstünlük sağladığı belirlenmiştir (p < 0,05; EB: r = -0,38 ila -0,57). Buna karşın, kinezyofobi düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p > 0,05; EB: r = -0,21). Sonuç olarak, DRUK tanısı alan bireylerde uygulanan gözetimli ergoterapi müdahalesi gözetimsiz ergoterapi müdahalesine kıyasla, aktivite katılım ve ağrı parametrelerinde istatistiksel olarak daha anlamlı sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of supervised and unsupervised occupational therapy interventions on activity participation, pain, and kinesiophobia in individuals diagnosed with distal radius fractures (DRF). Forty individuals with DRUC were included in the study. Individuals were randomly assigned to two groups: the supervised occupational therapy intervention group (n = 20) and the unsupervised occupational therapy intervention group (n = 20). The supervised occupational therapy intervention group received an 8-week activity-based occupational therapy (ABOT) intervention, two sessions per week, while the unsupervised occupational therapy intervention group received the program as a home program. Each individual was assessed using the demographic form, Canadian Activity Performance Scale, Visual Analog Scale, Duruöz Hand Index, Jebsen Taylor Hand Function Test, and Tampa Kinesiophobia Scale. As a result of the assessments, statistically significant differences were found in favor of the supervised occupational therapy intervention group in the satisfaction subgroup of activity performance (p < 0.05; EB: r = -0.38 to -0.57). Similarly, supervised occupational therapy intervention was found to be significantly superior to unsupervised occupational therapy intervention in terms of pain management (p < 0.05; EB: r = -0.41) and functionality levels (p < 0.05; EB: r = -0.38 to -0.57). However, no statistically significant difference was found between the groups in terms of kinesiophobia levels (p > 0.05; EB: r = -0.21). In conclusion, supervised occupational therapy intervention applied to individuals diagnosed with DRUK yielded statistically more significant results in activity participation and pain parameters compared to unsupervised occupational therapy intervention.