Efficient coding schemes that prevent tandem repeats and achieve balance for reliable dna data storage
Ardışık tekrarları önleyen ve güvenilir dna veri depolama için denge sağlayan verimli kodlama şemaları
  1. Tez No: 972369
  2. Yazar: ÖZGE SİMAY DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED HAREEDY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
Özet
DNA veri depolama, mevcut veri depolama teknolojilerine kıyasla hem yoğunlukta hem de dayanıklılıkta büyük gelişmeler vaat ediyor. Yazma-okuma DNA veri depolama prosedürü üç aşamadan oluşur: Oluşturulan ipliklere veri yazmak için DNA sentezi, bu iplikleri bir kapta depolama ve veri okumak için DNA dizilemesi. Bu üç aşama çeşitli hata kaynaklarından muzdariptir ve güvenilirliği artırmak için ek veri işleme gerektirir. Bu çalışmada, bu ek veri işleme biçimi olarak güvenilir DNA veri depolama için verimli kısıtlı kodlama şemalarına odaklanıyoruz. Literatürde, ardışık tekrarların yanı sıra GC içerik dengesizliğinin DNA depolama sisteminde kararsızlığa neden olduğu ve yazma-okuma hatalarına yol açtığı gösterilmiştir. Hata eğilimli ardışık tekrarların yazılmasını önlemek ve GC içerik dengesi elde etmek için düşük yedekliliğe sahip, basit kısıtlı kodlama şemaları sunuyoruz. Önerilen şemalar, DNA veri depolama sistemlerindeki hata oranını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
DNA data storage promises orders of magnitude improvements in both density and durability compared with the available data storage technologies. The write-read DNA data storage procedure consists of three stages: DNA synthesis to write data on the created strands, storing these strands in a container, and DNA sequencing to read data. These three stages suffer from various sources of error, necessitating additional data processing to improve reliability. In this work, we focus on efficient constrained coding schemes for reliable DNA data storage as a form of this additional data processing. Tandem repeats as well as GC-content imbalance are shown in the literature to cause instability in the DNA storage system, resulting in write-read errors. We introduce low-redundancy, simple constrained coding schemes to prevent error-prone tandem repeats from being written and achieve GC-content balance. The proposed schemes have potential to notably reduce the error rate in DNA data storage systems.