Vergi hatalarının düzeltilmesi
Tax errors and correction of these errors
  1. Tez No: 97237
  2. Yazar: EDA TANİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
n YÜKSEK LİSANS TEZ OZU VERGİ HATALARI VE HATALARIN DÜZELTİLMESİ Eda Tanilli Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2000 Danışman: Prof. Dr. Fethi Heper Vergilendirme ilişkisi, vergi alacağının doğumu yani vergiyi doğuran olayla başlar ve tahsiline kadar devam eder. Vergi mükellefi ile idare arasında doğaldır ki bir takım uyuşmazlıklar çıkabilir. Bu uyuşmazlıkların bir örneği olan vergi hataları haksız işlem sonucunda mükelleften fazla veya eksik vergi alınmasıdır. Hemen belirtelim ki vergi hataları idare tararından yapılabileceği gibi mükellef tarafmdan da yapılabilir. Bu hatalar, matematiksel yanlışlıklardan kaynaklanan Hesap Hataları ve vergi yükümlülüğünün saptanmasmdaki değerlendirme yanlışlıklan yani daha çok öze ve esasa ilişkin yanlışlıklar olarak tanımlayabileceğimiz Vergilendirme Hatalarıdır. Hesap hataları, matrah hataları, vergi miktarında hatalar, ve verginin mükerrer olması gibi hatalardır. Vergilendirme hataları ise, mükellefin şahsında hata, mükellefiyette hata, mevzuda hata ve vergilendirme ve muafiyet döneminde hata olarak gruplandınlabilir. Bu hataların düzeltilebilmesi için öncelikle ortaya çıkarılması gerekir. Kavram olarak hataların düzeltilmesi bir haksız işlemin idari aşamada çözümlenmesidir. Böylece yasaların desteği ile tarafların uğradıkları haksız işlem sonucu oluşan zararları giderilecektir. Hataların düzeltilmesi, hukuka aykırılığın önlenmesi, anayasal vergileme ilkelerine aykırılığın önlenmesi ve sistemin sistemsizliğe dönüşmesinin engellenmesi bakımından bir gerektir. Düzeltme müessesesi sadece kanunda sayılan vergi hatalarına ilişkin işlemler için geçerlidir. Yargı kararma konu olan uyuşmazlıklar ve hukuki uyuşmazlıklar için geçerli değildir. Vergi hataları idare tarafından görülerek res 'en düzeltilebileceği gibi mükellefin kendi başvurusu ile de düzeltilebilir. Eğer mükellefin talebi olumlu yönde değerlendirilirse düzeltme işlemi yapılacak, böylece haksız işlem giderilmiş olacaktır. Önemli olan mükellefin düzeltme talebim, kanunların kendisine vermiş olduğu zamanaşımı süresi içinde yapmasıdır. Ayrıca mükellefin düzeltme talebini vergi mahkemesinde dava açma süresi içinde yapmış olması ve dava açma süresi geçtikten sonra yapmış olması durumu da mükellefin düzeltme talebinin reddedilmesi durumunda sonucu etkileyecektir. Talep eğer dava açma süresi içinde yapılmışsa ve reddedilmişse mükellefin dava açma hakkı saklı kaldığından yargı yoluna başvurabilir. Ancak düzeltme talebi dava açma süresi geçtikten sonra yapılmışsa ve talep reddedilmişse mükellef dava açma yoluna gidemez. Ancak şikayet yoluyla Maliye Bakanlığı'na başvurabilir. Uyuşmazlığın idari çözüm yolları ile çözümlenememesinin sonucu yargıya intikaldir. Bu ise hem mükellef hem de idare açısından maddi ve manevi pek çok külfete yol açacak,zaman kaybma neden olacak ve yargının yükünü de artıracaktır. Bu balamdan arzu edilen uyuşmazlığın barışçıl yollarla çözülmesidir.
Özet (Çeviri)
IH SUMMARY OF THE THESIS TAX ERRORS AND CORRECTION OF THESE ERRORS Tax relations start with the occurance of taxable event and end with the collection of the tax. It is natural that sometimes tax dispates may occur between the taxpayer and tax administration. An example of these dispates is tax errors, which occurs when less or more money is collected from the taxpayer. It is obuious that tax errors may be done by the taxpayers or the tax administration. These tax errors are classified in two groups; calculation errors and taxation errors. Calculation errors are errors at the tax base, errors at the amount of the tax and double taxation; Taxation Errors are errors at the taxpayer, errors at tax liability and errors at the subject of the tax and errors at the exemption period. In order to correct tax error first of all there should be a tax error in reality. Correction of the tax errors is an administrative solution. Thus according to tax laws the individuals losses will be compansated. Correction of the tax errors is important from the constitutional rights point of view. This institute covers only tax errors. Disputes, besides tax errors, are solved at courts. Tax errors can be corrected due to taxpayers demand or by the administration independently. If taxpayers demand is found suitable, the error is corrected by the head of tax offices. The impotant thing is that the taxpayers demand should reach the tax office with in the time which is shown in the tax laws. If taxpayer demands tax error correction with in the period of going to court and it is rejected than he can go to court. If taxpayer demands tax error correction after this period and he is rejected then he can not go to court, but he can take his request to Ministry of Finance. If the dispute is not solved at administration level, the only way is to go to court. But this way is loss of time and put a heavy duty to tax judges. The ideal solution is seen at administrative level.