Investigation of online and face-to-face peer feedback in collaborative English writing tasks
Çevrim içi ve yüz yüze akran geri bildirimlerinin işbirlikçi İngilizce yazma görevlerinde incelenmesi
  1. Tez No: 972417
  2. Yazar: BETÜL KAPTANOĞLU ARIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak İngilizce Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevrim içi ve yüz yüze akran geri bildiriminin, Türkiye'deki İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen öğretmen adaylarının işbirlikçi yazma becerilerine etkisini incelemektedir. Sosyal yapılandırmacı kuram temel alınarak, Google Docs üzerinden yapılan çevrim içi işbirliği ile sınıf ortamında gerçekleştirilen yüz yüze geri bildirim oturumları; verilen yorumların türleri ve öğrencilerin bunların yararlılığına ilişkin algıları açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmada karma yöntem yaklaşımı kullanılmış; anketler, görüşmeler ve yazılı geri bildirim notlarının analizi bir arada yürütülmüştür. Katılımcılar, bir devlet üniversitesinin İngiliz Dili Eğitimi lisans programında öğrenim gören 24 öğrenciden oluşmuştur. Bulgular, öğrencilerin özellikle yüz yüze geri bildirime olmak üzere her iki geri bildirim türüne de olumlu yaklaştığını göstermektedir. Çevrim içi geri bildirim; esnekliği, yorumların netliği ve her zaman yeniden gözden geçirilebilmesi nedeniyle değerli bulunurken, yüz yüze geri bildirim yeni fikirlerin eklenmesini teşvik etmiş ve anında açıklama yapma imkânı sağlamıştır. Ayrıca her iki ortamda verilen geri bildirim türlerinde farklılıklar tespit edilmiştir. Genel olarak, çevrim içi ve yüz yüze akran geri bildiriminin birlikte kullanılması, işbirlikçi yazmayı güçlendirmekte ve her iki yöntemin kendine özgü avantajlarını bir araya getirmektedir. Bu sonuçlar, dil öğretmenlerine, öğrencileri sürece aktif olarak katan ve yazma becerilerini geliştiren etkili geri bildirim etkinlikleri tasarlama konusunda yol gösterici olabilir. Çalışma aynı zamanda Türkiye'de yükseköğretim vii düzeyinde işbirlikçi yazma araştırmalarına katkı sağlamakta ve gelecekte yapılacak karşılaştırmalı araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how online and face-to-face peer feedback influence collaborative writing among pre-service English as a Foreign Language (EFL) teachers in Türkiye. Grounded in social constructivist theory, it explores both the nature of peer feedback and students' perceptions of its value and effectiveness across two modes: Google Docs-based online collaboration and in-person sessions. A mixed-methods design was employed, combining quantitative data from Likert-scale surveys with qualitative data from semi-structured interviews and written feedback notes. Participants were 24 undergraduate students enrolled in an ELT program at a state university. Results show that students had positive views of both modes, especially for face-to-face mode. Online feedback was valued for its flexibility, clarity, and the chance to review comments at any time, while face-to-face feedback encouraged adding new ideas and allowed for immediate clarification. The study also found differences in the kinds of feedback given in each mode. Overall, the findings suggest that using both online and face-to-face peer feedback together can strengthen collaborative writing by combining their unique advantages. These insights can help language teachers design effective feedback activities that engage students and support their writing development.