Burdur ilinin sosyo-ekonomik yapısı
A Study on social and economic structure of Burdur
- Tez No: 97244
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ BURDUR ILININ SOSYO-EKONOMIK YAPISI ZERRİN DANACI GÜVEN iktisat Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. Kemal Yıldırım tilerin sosyo-ekonomîk gelişmişlik sıralamasını ve endeks değerlerini belirleyen en önemli faktör, ildeki demografik yapının, işgücü talebinin, eğitim ve sağlık hizmetlerinin, fiziki ve sosyal alt yapı olanaklarının ve en önemlisi gelir düzeyinin il nüfusunu karşılayıp karşılayamadığıdır. Burdur ili coğrafi konumu itibarıyla bir kavşak noktasında bulunmaktadır. Ancak il beklenen sosyo-ekonomik gelişmeyi gösterememiştir. Bunun nedeni sadece iktisadi boyutta değildir. İlin gelişmesini engelleyen sosyal sorunlarda bulunmaktadır. Burdur ili demografik, istihdam, sanayi, tarım, mali, eğitim, alt yapı gibi değişkenler göz önüne alındığında sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında 29. sırada yer almaktadır. Ayrıca Burdur, sosyo-ekonomik gelişmişlik değerleri açısından 3. derece gelişmiş iller gurubuna girmektedir. Burdur ilinin ekonomisi genel olarak tarım tarıma dayalı sanayi, hayvancılık, toprak sanayii ve giderek canlanmakta olan ticari faaliyetlere dayanmaktadır. Tarım, hayvancılık ve hizmet sektörünün ihmal edilmeden sanayi sektörünün canlandırılması ilin sosyo-ekonomik gelişmesi açısından oldukça önemlidir. Burdur ilinin en büyük sorunu nüfus ve sermaye göçüdür. Bölgeye yapılacak teşvik belgeli sektörel yatırımların sayısının artırılması, İlin öncelikli yöreler kapsamına alınarak bölge dışından sermaye ithalinin sağlanması ve ilden dışarıya sermaye göçünün önlenmesi ildeki istihdam imkanlarını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTERS THESIS A STUDY ON SOCIAL AND ECONOMIC STRUCTURE OF BURDUR Zerrin Danacı GÜVEN Anadolu University institute Of Social Sciences Department of Economy Supervisor: Prof. Dr. Kemal Yıldırım The most important factor which determines the values of index and the rank of socio-economic development of cities İs the capabilitiy of being enough the demographic structure in the city, the demand for productive effort, the education and health services, the possibilities of social and physical substructures and specially the level of income, for the population of the city. The city of Burdur geographicly settled in crossing point, but however it hasn't become developed yet. The reason for this is not only economic, but also socialogical problems. The city of Burdur is the 29th in the rank of socio-economic development according to the variables as education, agriculture, industry, employments and substructures. In addition, it is in the 3rd rank of developed cities group. The economy of Burdur is based on agricultural industry, cattle dealing, land industry, commercial affairs growing rapidly. To activate the industry sector together with the other sector is very important in the way of socio- economic development of the city. The main problem of Burdur is the migration of population and capital. Increasing the sectoral and encouragemental investments, taking the city in the group of precedence and supplying the import of capital and preventive solutions for capital migration will increase the opportunities of employment.