Burdur ilinin demografik ve sosyal istatistiklerinin analizi (1927-1960)
Demographic and social analysis of the city of Burdur (1927-1960)
- Tez No: 977721
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN ERDEM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinde Burdur ilinin 1927-1960 yılları arasındaki nüfus özellikleri ve demografik yapısını incelemektedir. Çalışmanın ana amacı, bu dönemde Burdur ilinde yaşanan nüfus hareketlerini ve değişimlerini analiz etmektir. Cumhuriyetin ilanından sonra başlayan modernleşme süreci, ülkenin her köşesinde olduğu gibi Burdur'da da önemli değişimlere yol açmıştır. Bu süreçte, nüfus artış oranları, kırsal ve kentsel nüfus dağılımı, yaş grupları ve cinsiyet oranları gibi demografik unsurlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. 1927 yılında yapılan ilk Cumhuriyet dönemi nüfus sayımından başlanarak, 1960 yılına kadar olan dönemde gerçekleştirilen sayımlar ve istatistikler temel alınarak, 1927-1935-1940-1945-1950-1955-1960 yıllarına ait Burdur Vilayetinin demografik yapısı, nüfus sayımları, cinsiyet, medeni hal, eğitim, yaş grupları, engelli durumu, dini yapı ve mesleki olarak detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Tüm bu bilgiler ışığında 1927-1960 yılları arasında ki Burdur Vilayetinin nüfusu ve demografik yapısı ele alınmıştır. Çalışmanın bulguları, Burdur ilinin nüfus yapısında önemli değişimlerin yaşandığını ve bu değişimlerin ilin sosyo-ekonomik gelişim sürecine büyük katkılar sağladığını ortaya koymaktadır. Özellikle, kırsal alanlardan kentsel merkezlere doğru yaşanan nüfus kaymaları, nüfus artış hızları ve demografik göstergeler, Burdur'un modernleşme sürecindeki rolünü ve gelişimini anlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu tez, yerel düzeydeki demografik değişimlerin, ülke genelindeki sosyo-ekonomik politikalarla nasıl örtüştüğünü ve etkileşim içinde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the population characteristics and demographic structure of Burdur Province in Turkiye during the Republican era, specifically between the years 1927 and 1960. The primary aim of the study is to analyze the population movements and changes that occurred in Burdur during these periods. The modernization process that began after the proclamation of the Republic led to significant transformations throughout the country, including in Burdur. Within this context, demographic elements such as population growth rates, rural and urban population distribution, age groups, and gender ratios are examined in detail. Starting with the first population census of the Republican period conducted in 1927, the study is based on the censuses and statistical data from the years 1927, 1935, 1940, 1945, 1950, 1955, and 1960. The demographic structure of Burdur Province during these years is analyzed comprehensively in terms of population counts, gender, marital status, education, age groups, disability status, religious composition, and occupational distribution. In light of all this information, the population and demographic structure of Burdur Province between 1927 and 1960 are thoroughly addressed. The findings of the study reveal that significant changes occurred in the population structure of Burdur, and these changes contributed greatly to the province's socio-economic development process. In particular, population shifts from rural areas to urban centers, population growth rates, and demographic indicators help us understand Burdur's role and progress within the broader modernization process. This thesis demonstrates how local demographic changes intersected with and were influenced by national socio-economic policies.