Türk basınında Gümrük Birliği sürecinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri içerik analizi çalışması
The Relationships of Turkey-European Union towards Customs Union in Turkish press content analysis work
- Tez No: 97245
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜRSEL GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRK BASININDA GÜMRÜK BİRLİĞİ SÜRECİNDE TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ -İÇERİK ANALİZİ ÇALIŞMASI- N. Dilek ÇOPUROĞLU DEMİRDELEN Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Yrd.Doç.Dr. Gürsel GÜR Bu çalışmada, Türk basının Gümrük Birliği sürecinde Türkiye- Avrupa Birliği ilişkileri hakkında tutumunun belirlenebilmesi için farklı siyasi kimliklere sahip Cumhuriyet, Hürriyet, Türkiye ve Zaman gazetelerinin ilgili konuda gönderdikleri iletilerin içerik analizi yöntemi ile çözümlenmesine çalışılmıştır. Böylece sosyal gerçeğin yazılı/açık içeriklerinin özelliklerinden, içeriğin yazılı/açık olmayan içerik özellikleri hakkında çıkarımlar yapılarak; basının bilgileri yönlendirme, yansıtma, kamuoyunu açıklama ve oluşturmada nasıl bir yol izlediği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışma sekiz bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, araştırmanın neden yapıldığı, araştırmanın amaçları, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve yöntemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri; üçüncü bölümde, iletişim ve kitle iletişimi; dördüncü bölümde, yazılı basının özellikleri ve işlevleri; beşinci bölümde basın ve dış politika ilişkisi irdelenmeye çalışılmıştır. Altıncı bölümde, içerik analizi yöntemi anlatılmış; bu yöntemin araştırma materyaline uygulanması sonucu elde edilen bulgular ve yorumlan yedinci bölümü oluşturmuştur. Sekizinci ve son bölüm ise, sonuç ve ileriye yönelik önerilerden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT OF MASTER THESIS THE RELATIONSHIPS OF TURKEY - EUROPEAN UNION TOWARDS CUSTOMS UNION IN TURKISH PRESS CONTENT ANALYSIS WORK N. Dilek ÇOPURO?LU DEMİRDELEN Press and Publishing Anadolu University Social Science Institute September 2000 Supervisor: Assistant Professor Gürsel GÜR In this study, in order to determine the manner of the Turkish Press about Turkey- European Union relationships in progression of Customs Union, solution of the messages on issues of interest from newspapers having different politics identities, Cumhuriyet, Hürriyet, Türkiye, and Zaman, were stadied by means of content analysis. Thus, by interpretation about the features of unwritten/implicit content via the characteristics of published/explicit contents of social reality, what method the press employ in directing and reflecting the information, announcing and forming the public opinion was tried to te explained. This study is composed of eight chapters. Chapter I presents why this research was done. That is, the purposes, importance, assumptions, limitations, and method of the research are introduced. Turkey/European Union relations, communication and mass- communication, characteristics and functions of the press, and the relationship between the press and foreign policy are examined in Chapters II, III, IV, and V, respectively. Chapter VI deals with the method of the content analysis. The findings and comments from the application of this technique to our research material constitute Chapter VII. In the last chapter, results and future works/suggestions are presented.