Fen bilimleri öğretmenlerinin bitki farkındalığının belirlenmesi: Ankara ili örneği
Determining the plant awareness levels of science teachers: The case of Ankara province
- Tez No: 972501
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE KUZUGÜDENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Biyoloji, Education and Training, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, fen bilimleri öğretmenlerinin bitkilere yönelik tutum düzeylerini ve bitki körlüğü eğilimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel amacı, öğretmenlerin bitkilere karşı sahip oldukları tutumları belirlemek, bu tutumların çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını analiz etmek ve aynı zamanda bitki körlüğü kavramına ilişkin farkındalık düzeylerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında toplam 196 fen bilimleri öğretmeninden elde edilen veriler analiz edilmiştir. Verilerin toplanmasında Bitki Tutum Ölçeği ile Bitki Körlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Her iki ölçek de beşli Likert tipi puanlamaya sahip olup, yüksek puan olumlu tutumları ve yüksek farkındalığı ifade etmektedir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, normallik testleri ve değişkenler arası farklılıkları belirlemek için Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Cinsiyet, yaş, okul türü ve yaşanılan yer gibi değişkenler ile ölçek puanları karşılaştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin genel olarak bitkilere yönelik tutumlarının yüksek olduğu, bitki körlüğü düzeylerinin ise düşük olduğu görülmüştür. Özellikle köyde yaşayan ve özel okulda görev yapan öğretmenlerin, diğer gruplara kıyasla daha yüksek bitki farkındalığına sahip oldukları tespit edilmiştir. Çalışma sonuçları, doğaya yönelik olumlu tutumların öğretmenlerin çevresel eğitimdeki rolünü güçlendirdiğini ve bitki körlüğünü azaltmada önemli bir etken olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarında doğa temelli eğitim içeriklerine daha fazla yer verilmesi önerilmektedir. Ayrıca okul çevrelerinin doğayla iç içe hale getirilmesi, öğretmenlerin ve öğrencilerin bitkilerle olan bağını artıracaktır. Elde edilen bulgular, çevre eğitimi politikalarının geliştirilmesine ve öğretmenlerin doğa farkındalığının artırılmasına yönelik önemli ipuçları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the attitude levels of science teachers toward plants and their tendencies regarding plant blindness. The primary objective of the research is to determine teachers' attitudes toward plants, to analyze whether these attitudes differ according to various demographic variables, and to reveal their awareness levels regarding the concept of plant blindness. The data were collected from a total of 196 science teachers. In the data collection process, the Plant Attitude Scale and the Plant Blindness Scale were used. Both instruments are based on a five-point Likert scale, where higher scores indicate more positive attitudes and greater awareness. Descriptive statistics, normality tests, and the Kruskal-Wallis test were employed to analyze the data and determine the differences among variables. The study compared scale scores with demographic variables such as gender, age, school type, and place of residence. According to the results, science teachers generally have a high level of positive attitudes toward plants and a low level of plant blindness. Particularly, teachers living in rural areas and those working in private schools demonstrated significantly higher plant awareness compared to other groups. The findings of the study indicate that positive attitudes toward nature enhance the role of teachers in environmental education and serve as a critical factor in reducing plant blindness. In line with this, it is recommended that teacher education programs incorporate more nature-based content. Additionally, integrating natural elements into school environments can strengthen the connection between teachers, students, and plants. The results provide valuable insights into improving environmental education policies and increasing teachers' awareness of plants.