Emine Semiye'nin eserlerinde kadın
Woman in the works of Emine Semiye
  1. Tez No: 972548
  2. Yazar: TUĞÇE ÖNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Emine Semiye, ilk Türk kadın yazarlarımızdan olması sebebiyle yazın tarihinde önemli bir yere sahiptir. Siyasi, sosyal ve sosyokültürel açıdan birçok önemli çalışmalar yapmış, dönemin kadın figürlerine dikkat çekmiştir. Emine Semiye, Meşrutyet Dönemi'nden itibaren aktif bir şekilde yazın dünyasında yer almış ve çalışmalarını bu bağlamda sürdürmüştür. Bu çalışmanın amacı Emine Semiye'nin roman ve hikâyelerinden yola çıkılarak eserlerde yer alan kadın temasını ve kadın karaktereri inceleyerek roman ve hikâyeler bağlamında yazar ile eserler arasında kadın figürünü incelemektir. Çalışma nitel araştırma yöntemi çerçevesinde tasarlanmış olup, ikincil kaynaklardan yararlanılarak yürütülmüştür. Konu ile ilgili alan yazın taranmış olup, doküman analizi ile veriler incelenmiştir. Elde edilen bulgular ise çalışmanın sonuç kısmında ele alınarak ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emine Semiye has an important place in literary history as she is one of the first Turkish female writers. She has done many important works in political, social and sociocultural terms and has drawn attention to the female figures of the period. Emine Semiye has been actively involved in the literary world since the Constitutional Era and has received education in this context. The aim of this study is to examine the theme of women and women characters in the works by examining Emine Semiye's novels and stories and to examine the female figure between the author and the works in the context of the novels and stories. The qualitative research method framework of the study was created and was carried out by making use of the contents. The relevant literature was scanned and the data was examined through document analysis. The findings obtained were discussed and presented in the conclusion part of the study.