Kullanıcı merkezli çoklu ortam tasarım esaslarına dayanarak bir eğitim CD'sinin hazırlanması
Preparation of an education Cd based on user-centered multimedia design foundations
- Tez No: 97264
- Danışmanlar: DOÇ. HİKMET SOFUOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
SANATTA YETERLİK TEZ ÖZÜ KULLANICI MERKEZLİ ÇOKLUORTAM TASARIM ESASLARINA DAYANARAK BİR EĞİTİM CD'SİNİN HAZIRLANMASI NurşenDİNÇ Animasyon Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Ocak 2000 Danışman: Doç. Hikmet SOFUOĞLU Bu çalışmada kullanıcı merkezli çokluortam tasarım esaslanmn çokluortam (multimedia) uygulamalarına nasıl yön verdiği incelenmeye çalışılmıştır. Çokluortam bir çok farklı ortamları kullanmaya olanak vererek bilgi edinmek, öğrenmek için etkin bir ortam sağlamaktadır. Bu çerçevede çokluortam içerdiği unsurlarla, değişik alanlardaki uygulamalarda özellikle eğitim alam için vazgeçilmez bir destek olmaya başladı. Çokluortam bir öğrenci ya da kullanıcıya verilmek istenen iletinin birden fazla iletişim kanalı kullanılarak aktarılmasını öngörmekte ve sonuç olarak iletinin anlaşılabilirliğini ve kalıcılığım arttırmaktadır. Kullanıcılara anlaşılır ve başarılı etkileşimli eğitim ortamları sunmada kullanıcı merkezli çokluortam tasarım esasları tasarımcılar için bir yol haritası görevini üstlenmektedir. Klasik eğitimde hazır bilgi aktarımı ve bilgi yüklenmesinin baskın öge olmasından dolayı günümüzde çokluortam Eğitim CD'lerine eğilim giderek ağırlık kazanmaktadır. İlkokul ve öncesi eğitimde, çocuklara kendi katılımıyla öğrenme becerisi sağlayan etkileşimli bir Eğitim CD'si hazırlanmasına yönelik tasarım çalışması yapılmıştır. Bu doğrultuda Matematik konusunda uygulama gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the subject of how user-centered multimedia design affect multimedia applications is investigated. Multimedia which makes use of different media, creates an environment for active learning and education. In this frame, multimedia with its contents or elements has become an undisputable support for different applications in different areas and especially education. Multimedia uses multiple communication channels to transfer information to the user and that makes the message more perceiveable and long lasting. User-centered multimedia design foundations have the role of being pathway for the designers to present understandable and successful interactive education media to the users. By reason of readily available information transfer and overloading are the dominant elements in the classical education, the trend of using multimedia education CDs has been increasing steadily. For primary school and pre-school education, a design work on the preparation of an interactive education CD which provides children learning opportunities with their own contribution and motivation is done. In this scope the application is realized on the subject of mathematics.