İnternette reklamcılık
Advertisement in internet
  1. Tez No: 97263
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İNTERNETTE REKLAMCILIK Özgür GÜR İletişim Sanatları Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2000 Danışman: Prof. Dr. İlhan ÜNLÜ Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden kıtalararası tüketicilere ulaşmaya ve geri bildirimin anında alınmasına ortam yaratan bilgisayar ve Internet, reklam veren, reklam ajansı, tüketici ve pazar ilişkilerine yeni bir anlam kazandırmıştır. Özellikle, 1996'da 301 milyon dolar olan elektronik reklam harcamalarının 2002'de 7.7 milyar dolara çıkacağı yönündeki beklentiler, reklam v/eren ve tüketici arasında iletişimi sağlayan elektronik reklamcılık uygulamasının ve modellerinin giderek çeşitlenmesine ve yaygınlaşmasına yol açmıştır. 90'lı yıllarda 25 milyon kullanıcısı ve aylık %10-20'lik tahmini büyüme hızıyla dünyanın en hızlı gelişen medyası Internet'in oldukça yükselen bir reklam medyası olma potansiyeli vardır. Internet'in geri besleme ve etkileşim olanakları reklamcıların ve ticari Internet kullanıcılarının karşılaştıkları her Internet kullanıcısına göre reklamı kişileştirme ve farklılaştırmalarına imkan tanır. Internet'in reklam medyası olarak kabul edildiği bu tez“Pazarlama”kavramı olmadan reklam kavramının olmayacağı gibi Internet'in de gelişemeyeceğini gösterirken bunun yanında Internet'in bir reklam medyası olarak nasıl işlediğini ve geleneksel reklam medyası ile nasıl karşılaştırıldığını içerir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Behind taking care of any language, race, religion and sex, The Internet and The Computer Technology is the most improving media that has been accepted by the advertisers and big business firms. Expecting a 7.7 billion dollars of advertising revenue on to The Internet in 2002, it seems that many advertising and trading model will be developed for The Internet. At a 20-10% growth rate, The Internet is the most popular and most improving advertising media in the world. Fast feedback of this communication tool is the appealing point for advertisers, e-business holders and e-commerce firms. With this media, there is an individual contact chance and with this chance it will become a preferred media. In this thesis the opportunities of the Internet has been studied about The Internet as an advertising media versus traditional media with marketing points.