Sermaye Piyasası Kurulu onaylı izahnamelerin halka arz sonrası hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi
The effect of Capital Market Board approved prospectuses on stock returns after public offering
- Tez No: 972674
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tobb Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'deki düşük faiz yüksek enflasyon politikasının etkisiyle artan halka arzların popülaritesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmuştur. Halka arz edilen şirketlerin sektörünün ve şirketi halka arz eden konsorsiyum lideri firmanın, hisse senetlerinin 3,7 ve 15 günlük kısa vadeli getirileri üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığının araştırılması, çalışmanın ana hipotezlerini oluşturmuştur. Bunun yanında herkesin ulaşabileceği platformlardan elde edilen bilgiler modele dahil edilmiştir ve kamuya açık paylaşılan bilgilerin hisse senetlerinin kısa vadeli getirileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu araştırmaları yapabilmek için üç farklı regresyon modeli oluşturulmuş ve konsorsiyum lideri firmalar birer birer modellere kukla değişken olarak ekenmiştir. Çalışma bu açıdan literatüre yenilikçi bir bakış açısı sunmaya çalışmaktadır. Araştırma sonucunda bazı konsorsiyum liderlerinin getiriler üzerinde anlamlı etkileri tespit edilirken, sektörlerin anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main topic of this study is the increasing popularity of IPOs due to the low interest rate and high inflation policy in Turkey. The main hypotheses of the study are to investigate whether the sector of the IPO companies and the consortium leader firm that offers the company to the public have a significant effect on the 3, 7 and 15-day short-term returns of the stocks. In addition, information obtained from publicly available platforms is included in the model and the effects of publicly disclosed information on short-term stock returns are investigated. In order to conduct these investigations, three different regression models are constructed and consortium leader firms are added as dummy variables to the models one by one. In this respect, the study attempts to provide an innovative perspective to the literature. As a result of the study, some consortium leaders are found to have significant effects on returns, while sectors are found to have no significant effect.