Akıllı kentlerin afet yönetiminde dijital ikiz teknolojisi
Digital twin technology in disaster management of smart cities
  1. Tez No: 972697
  2. Yazar: UFUK ALPER ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, akıllı kentlerin afet yönetiminde dijital ikiz teknolojisinin kullanımını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın önemi, dijital ikiz teknolojisinin sunduğu ileri seviye veri analizi ve simülasyon olanaklarının, afetlere hazırlık, müdahale ve iyileştirme süreçlerindeki potansiyelini ortaya koymasından kaynaklanmaktadır. Bu sayede, afet yönetiminde daha etkili ve verimli çözümler geliştirilmesi hedeflenmektedir. Çalışmanın kapsamı, akıllı kentler ve bu kentlerde dijital ikiz teknolojisinin nasıl entegre edilebileceğini ele alarak, çeşitli sektörlerdeki uygulamalarını ve doğal afetlerle bağlantılarını değerlendirmekle sınırlandırılmıştır. Ayrıca, Türkiye'deki mevcut afet yönetim sistemleri ve dijital ikiz teknolojisinin bu sistemlere nasıl entegre edilebileceği üzerinde de durulmaktadır. Çalışmanın amacı, akıllı kentlerin afet yönetiminde dijital ikiz teknolojisinin potansiyel faydalarını bu alanda konuyu yeni yaklaşımlarla yorumlamaktadır. Bu çalışmada ki amaç, dijital ikiz teknolojisinin afet yönetimindeki uygulanabilirliğini ve bu teknolojinin gelecekte nasıl daha etkin bir şekilde kullanılabileceğini belirlemektir. Böylece, akıllı kentlerde afet ve acil durumuna dikkat çekmektedir ve bu alanın daha da ileriye taşınması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda Türkiye'de yaşanan 6-7 Şubat depremleri öncesi ve sonrasında bu teknolojiden etkin yararlanılsaydı nasıl olurdu sorusuna ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the use of digital twin technology in disaster management within smart city context. The importance is based on revealing the potential of digital twin technology in advanced data analysis and simulation capabilities to improve preparedness, response, and recovery processes in disasters. Thus, it aims to develop more effective and efficient solutions in disaster management. The scope of the study includes the integration of digital twin technology in smart cities, detailing its applications in various sectors, and its connections with natural disasters. Additionally, it focuses on the existing disaster management systems in Turkey and how digital twin technology can be integrated into these systems. The aim of the study is to interpret the potential benefits of digital twin technology in disaster management of smart cities with new approaches in this field. The aim of this study is to determine the applicability of digital twin technology in disaster management and how this technology can be used more effectively in the future. Thus, it draws attention to the disaster and emergency situation in smart cities and aims to move this field further. In this context, it sheds light on the question of what would have happened if this technology had been used effectively before and after the February 6-7 earthquakes in Turkey.