Mesleki Eğitim Merkezlerinde (MESEM) muhasebe eğitimi gören öğrencilerin staj değerlemesi
Internship evaluation of students studying accounting at Vocational Education Centers (MESEM)
- Tez No: 972734
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ÖMÜRBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Bilim Dalı
Özet
Eğitim, bireylerin yaşamları boyunca devam eden dinamik bir süreçtir. Mesleki eğitim, bireylerin belirli bir alanda uzmanlaşmasını ve iş gücüne adapte olmasını sağlar. Bu süreçte staj, öğrencilerin teorik bilgilerini uygulamaya geçirdikleri, mesleki deneyim kazandıkları ve iş yerini tanımladıkları önemli bir aşamadır. Günümüzün hızla değişen teknolojik ve ekonomik yapısı, muhasebe eğitiminin de dönüşmesini ve uluslararası standartlarla uyumlu hale gelmesini gerektirmektedir. Aynı zamanda teknolojik yenilikler ve global gündem de takip edilmelidir. Bu araştırma, Antalya'daki Mesleki Eğitim Merkezlerinde (MESEM) muhasebe eğitimi alan öğrencilerin staj süreçlerinde karşılaştıkları temel sorunları ve çözüm önerilerini incelemektedir. Yüz yüze görüşmeler ve e-posta yoluyla uygulanan anketlerle toplanan 150 geçerli veri, SPSS 21 ve AMOS 24 programlarıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, öğrenciler staj dönemlerinde mesleki gelişimlerine katkı sağlamayan işlere yönlendirilmekte, bazı işletmeler tarafından ucuz iş gücü olarak görülmekte ve yeterli rehberlik hizmeti alamamaktadır. Ayrıca, muhasebe alanındaki güncel uygulamalara dair eğitim eksiklikleri de tespit edilmiştir. Öğrenciler çözüm önerileri konusunda ise farklı görüşlere sahiptir. Bu görüşlerle birlikte alternatif çözüm önerileri de çalışmada sunulmuştur. Cinsiyet faktörü, sorunların algılanışında etkili bulunmuştur. Kadın öğrenciler yeterli sorumluluk verilmediğini, erkek öğrenciler ise fiziksel olarak yorucu ve meslek dışı işlerde görevlendirildiklerini belirtmiştir. MESEM tercihlerine göre öğrencilerin staj beklentileri farklılık göstermektedir. Bu çalışma, muhasebe eğitiminin etkinliğini artırmak, staj süreçlerini geliştirmek ve öğrencilerin mesleki gelişimini desteklemek için öneriler sunmaktadır. İşletmeler ve eğitim kurumları arasındaki iş birliği sağlanmalı, stajyer rehberliği programları oluşturulmalı, teknolojik yenilikler ve küresel gündem takip edilmelidir. Böylece öğrenciler yeterli mesleki donanıma sahip ve iş hayatına hazır olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Education is a dynamic process that continues throughout individuals' lives. Vocational training enables individuals to specialize in a particular field and adapt to the workforce. In this process, internships are an important stage where students apply their theoretical knowledge, gain professional experience, and define their workplace preferences. Today's rapidly changing technological and economic landscape requires accounting education to transform and align with international standards. At the same time, technological innovations and the global agenda should also be followed. This research examines the main problems and solution suggestions encountered by students receiving accounting education at Vocational Education Centers (MESEM) in Antalya during their internship processes. One hundred fifty valid data points collected through face-to-face interviews and emailed surveys were analyzed using SPSS 21 and AMOS 24 programs. According to the research results, students are directed to jobs that do not contribute to their professional development during their internship periods, are seen as cheap labor by some businesses, and do not receive adequate guidance services. Additionally, training deficiencies regarding current practices in the field of accounting were identified. Students have varying opinions about solution suggestions. Along with these opinions, alternative solution suggestions are also presented in the study. The gender factor was found to be influential in the perception of problems. Female students stated that they were not given enough responsibilities, while male students were assigned physically tiring and unprofessional jobs. Students' internship expectations vary depending on their MESEM preferences. This study offers suggestions to increase the effectiveness of accounting education, improve internship processes, and support the professional development of students. Cooperation between businesses and educational institutions should be ensured, intern guidance programs should be created, and technological innovations and the global agenda should be followed. In this way, students will have sufficient professional preparation and will be ready for business life.